Masowe zwolnienia w dużej firmie. Toshiba likwiduje oddział w Gnieźnie

Toshiba jest jednym z największych światowych producentów urządzeń elektrycznych. W Polsce ma wiele oddziałów. Niestety, niedawno podjęto decyzję o zamknięciu jednego z nich. Skąd taka decyzja? Co oznaczają te zmiany dla lokalnej społeczności? To i wiele więcej w naszym dzisiejszym artykule.

Toshiba jest jedną z największych na świecie japońskich marek zajmujących się produkcją sprzętów elektrycznych oraz elektronicznych. Obecnie jej głównym wyrobem są klimatyzatory oraz pompy ciepła.

Grupa powstała w 1939 roku, choć nazwa ta została uznana dopiero w 1984 roku, a jej siedziba znajduje się w Tokio. Firma zarządzana jest przez Carrier Global Corporation, który od lipca 2022 roku jest także jego właścicielem. Koszt powstania zakładu wyniósł ok. 100 mln zł, z kolei powierzchnia 37000 m kw., przy czym 17000 m kw. to jedynie hale produkcyjne. Niedawno podjęto jednak decyzję o zamknięciu tego oddziału.

Toshiba w Gnieźnie

Gnieźnieński oddział firmy  Toshiba zajmuje się produkcją takich urządzeń jak:

  • klimatyzatory
  • wentylatory
  • systemy chłodnicze
  • kompresory

Utworzenie zakładu Toshiba w Gnieźnie było wielkim wydarzeniem dla lokalnego przemysłu gospodarczego. Dzięki niemu wielu bezrobotnych uzyskało zatrudnienie. Pierwsze urządzenia zostały wyprodukowanie na początku 2021 roku, natomiast liczba zatrudnionych zwiększyła się o ponad 100 osób. Teraz jednak okazuje się, że mogą oni stracić pracę.

Zmiany i co dalej?

Celem likwidacji firmy Toshiba w Gnieźnie jest usprawnienie działalności produkcyjnej poprzez zlikwidowanie jej w Gnieźnie, a większe skupienie na produkcji pomp ciepła i systemów klimatyzacji w Legnicy w celach handlowych.

Firma Carrier prowadzi aktualnie negocjacje zarówno z pracownikami jak i klientami  przedsiębiorstwa w celu jak najbardziej możliwego zmniejszenia strat.

Zlikwidowanie oddziału to problem nie tylko dla pracowników

Zamknięcie oddziału firmy Toshiba w Gnieźnie to problem nie tylko dla pracowników owego przedsiębiorstwa, ale także dla całej społeczności. Dla lokalnych władz oznacza to konieczność udzielenia wszelkiego możliwego wsparcia, m.in. w kwestii znalezienia nowych miejsc pracy.

Anna Marciszewicz

Fot: Toshiba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *