27 lipca, 2024
Kultura Lifestyle

O Oscara ,,Chłopi” powalczą w kilku kategoriach

\\\"\\\"

Wielkimi krokami zbliża się 96. gala rozdania Oscarów. Już 23 stycznia 2024 zostaną ogłoszone oficjalne nominacje, 10 marca natomiast poznamy zwycięzców tej prestiżowej nagrody. Polskim kandydatem do zdobycia statuetki jest animacja ,,Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana.

Sony Pictures Classic, amerykański dystrybutor filmu, zgłosił film we wszystkich możliwych kategoriach. Takie posunięcie pozwoli naszej produkcji na otrzymanie większej liczby nominacji. Kategorie, w których ,,Chłopi\\\” powalczą o Oscara to: Najlepszy Film, Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa i Najlepsza Piosenka Oryginalna.

Kulisy wyboru „Chłopów” na polskiego kandydata do Oscara

O szansę ubiegania się o Oscara starały się w naszym kraju także m.in.: ,,Zielona granica” Agnieszki Holland, ,,Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta czy ,,Pianoforte” Jakuba Piątka. I choć nie jednogłośnie, to właśnie ,,Chłopi” zdobyli nominację komisji selekcyjnej, na czele której stanęła producentka Ewa Puszczyńska.

W dużym uproszczeniu to uniwersalna i ponadczasowa tematyka społeczna filmu, jak również wysoki poziom techniki animacyjnej zdecydowały o zwycięstwie ,,Chłopów\\\” w głosowaniu. W uzasadnieniu wyboru komisji możemy przeczytać:

Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.

Z kart powieści do malarskiego odwzorowania gry aktorskiej

,,Chłopi\\\” to powieść ukazująca trudne losy rodziny Borynów na tle zmieniających się pór roku z malowniczym pejzażem polskiej, XIX-wiecznej wsi w tle. Sercem fabuły jest historia wielkiej namiętności i niedozwolonej miłości, która prowadzi do waśni. To również opowieść o tragicznej postaci kobiety, która daje się ponieść gorącemu, zakazanemu uczuciu, przez co zostaje upokorzona i wyrzucona poza margines swojej społeczności. Społeczności, w której obowiązują konkretne zasady i każdy ma swoje określone miejsce. Złamanie tych zasad i wyjście poza pewne ramy społeczne grozi wykluczeniem.

Dwóch reżyserów, ponad setka malarzy oraz animatorów pracowało nad filmem przez cztery lata. Obraz powstał najpierw jako film fabularny z udziałem aktorów. Obsadę tworzyli m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Maciej Musiał, Julia Wieniawa czy Kamila Urzędowska w roli Jagny. Następnie przy użyciu techniki animacji malarskiej każda scena została zamieniona w ruchome dzieło sztuki. Przy tworzeniu filmu pracowało 100 artystów, którzy stworzyli około 80 000 obrazów! Twórcy filmu inspirowali się malarstwem okresu Młodej Polski, kadry filmu nawiązują do dzieł takich artystów, jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

,,Chłopi” w Polsce i na świecie

Film był wyświetlany podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był typowany jako faworyt do Złotych Lwów, ostatecznie otrzymał dwie nagrody – publiczności oraz specjalną. Światowa premiera ,,Chłopów” odbyła się na początku września w Toronto.

Film twórców nominowanego do Oscara ,,Twojego Vincenta” obejrzało już w Polsce ponad 1,5 miliona widzów! 8 grudnia film wszedł do dystrybucji w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także w Nowym Jorku czy Los Angeles. Trwające tydzień pokazy to bardzo istotny element oscarowej kampanii reklamowej. Na seanse zaproszenia otrzymują członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz wpływowi krytycy.

Polska produkcja wymieniana jest przez światowe redakcje wśród filmów mających największe szanse na nominację w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego. Amerykański ,,Variety” typuje ,,Chłopów” jako kandydata na tzw. shortlistę. Tytuły produkcji, które się na niej znajdą poznamy już 21 grudnia.

Co ciekawe, właśnie na rok 2024 przypada setna rocznica przyznania Reymontowi Nagrody Nobla za powieść ,,Chłopi”.

– Cieszymy się, że właśnie teraz, w zbliżającą się rocznicę, możemy przedstawić światu tą porywającą historię i powalczyć o Oscary we wszystkich kategoriach – mówi Sean Bobbitt, producent filmu.

Autorka: Małgorzata Budnik

Fot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *