Google wprowadza kolejne udoskonalenia. Zmiany mają na celu m.in. ułatwienie nauczycielom pracy, a uczniom zdobywanie niezbędnych informacji.
Uczniowie i studenci tworzą największą grupę użytkowników Internetu. W związku z tym grupa Google Workspace for Education przygotowała dla nich pewne unowocześnienia, które zostały zaprezentowane podczas konferencji edukacyjnej ISTE, czyli Międzynarodowe Towarzystwa Technologii w Edukacji.
Nowe funkcje w Google Workspace for Education
Workspace for Education to pakiet, dzięki któremu uczniowie, studenci, ale także nauczyciele, czy wykładowcy na uczelniach wyższych mają dostęp do takich aplikacji jak m.in: Arkusze, Dokumenty, Prezentacje i Formularze oraz lista zadań. W pakiecie tym dostępna jest także aplikacja umożliwiająca spotkania w formule online.
Niebawem ma pojawić się także Gemini, czy model sztucznej inteligencji. Nowa funkcja ma ułatwić szybkie wyszukiwanie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Dobrą wiadomością dla użytkowników jest to, że z owej funkcji będą mogli skorzystać uczniowie oraz studenci z ponad stu krajów.
Gemini wsparciem dla nauczycieli
Dodatkowo Gemini ma zostać połączone z aplikacją Clasroom, co ułatwi nauczycielom sprawdzanie informacji, a także planowanie kolejnych zajęć.
Ponadto pojawi się w nim też Read Alon, aplikacja wspierająca najmłodszych w nauce czytania. Tu, niestety, nie mamy dobrych wieści, gdyż pierwotnie będą mogły skorzystać z niej jedynie dzieci mówiące po angielsku.
Czytanie tekstu na głos
Przeglądarka Chrome również przejdzie pewną metamorfozę. Pojawi się w niej bowiem opcja Read Aloud, czyli czytania na głos. Podobne narzędzie jest już dostępne w wersji mobilnej. Jego działanie polega na zamianie tekstu pisanego na mówiony.
W nowej aplikacji użytkownik będzie miał możliwość samodzielnego wyboru prędkości czytania pomiędzy 0,5x a 4x. Co więcej, będzie mógł podświetlić czytany fragment tekstu, a także zatrzymywać i ponownie włączyć odtwarzanie.
Jakie jeszcze zmiany czekają użytkowników Google?
W Google zaplanowano wdrożenie także takich zmian jak:
- zwiększenie zgodności aplikacji z narzędziami firm trzecich
- zestrajanie zadań zapisanych w aplikacji Clasroom z Kalendarzem Google
- sterowanie komputerem z systemem ChromeOS przy użyciu mimiki oraz ruchów głowy.
Anna Marciszewicz
Fot: Canva