13 października, 2024
Nauka

Militokodon naukową sensacją

Wykopaliska naukowców wskazały na istnienie pradawnego zwierzęcia nieznanego dotąd nauce. Militocodon lydae to ssak sprzed milionów lat.

Archeolodzy Denver Museum of Nature & Science z amerykańskiego stanu Kolorado w USA informują, że w Górach Skalistych odkryto nowy gatunek zwierzęcia.

Nowe zwierzę zmienia wiedzę na temat ewolucji

Zwierzę to żyło na naszej planecie już po wymarciu dinozaurów. Naukowcy odnaleźli jego szkielet Corral Bluffs na obrzeżach Colorado Springs. Militokodon wygląda jak ostronos, szop czy panda, a w rzeczywistości jest spokrewniony z… krowami.

Nowy gatunek został zbadany przez Muzeum Przyrody i Nauki w Denver. Pracujący tam naukowcy ustalili, że jest on jednym z wczesnych ssaków z ery kenozoicznej, który rozpoczął życie na Ziemi. Jego istnienie podaje w wątpliwość naszą dotychczasową wiedzę na temat ewolucji ssaków.

Zwierzak wywodzi się bowiem z tzw. linii K-T, jest to linia zmiany życia na Ziemi. Mowa tu dokładnie o uderzeniu asteroidy, która wywołała wyginięcie dinozaurów i odradzaniu się życia po ewolucji. Do tej pory temat ten pozostawał czarną plamą historii, pełną spekulacji i nie popartą żadnymi dowodami. Z tego powodu militokodon jest zatem naukową sensacją na ogromną skalę.

Naukowcy na łamach “Journal of Mammalian Evolution” wyjaśniają, że ssaki żyły już w okresie, kiedy na Ziemi panowały dinozaury. Jednak militokodon jest jednym z pierwszych, które żyły już po katastrofie i wymarciu dinozaurów. Jego szczątki datuje się na 65,5 miliona lat temu. Biorąc pod uwagę wiedzę naukową na temat daty katastrofy globalnej, która spowodowała wyginięcie tych wielkich gadów, miała ona miejsce jakieś 66 mln lat temu.

Militokodon – pochodzenie i charakterystyka gatunku

Militocodon lynae zaliczany jest do pradawnych zwierząt parzystokopytnych. Zamieszkiwały one Amerykę Północną i Eurazję w okresie od późnej kredy do paleogenu. Najmniejsze z nich wielkością dorównywały jeżowi, największe natomiast osiągały rozmiary niedźwiedzia.

Bazując na podstawie materiałów kopalnych, naukowcy ustalili, że posiadały one krótkie kończyny, które kończyły się pięcioma palcami wyposażonymi w kopyta lub pazury. Ich uzębienie świadczyło natomiast o tym, że większość z nich żywiła się roślinami, choć niektórzy mogli preferować mięso.

Z rodziny prakopytnych wywodzą się m.in. żyrafy, jelenie, świnie i krowy. Nasz militokodon ważący około pół kg, bardziej przypominał szopa, pandę, borsuka, czy ostronosa.

“Badania na obszarze Colar Bluffs na pewno prędko się nie zakończą. Jest to teren znany naukowcom od kilkudziesięciu lat, który prezentuje zapis kopalny życia organicznego z przełomu kredy i paleocenu. Do tej pory odnaleziono tam blisko 1000 skamieniałości kręgowców, 6000 skamieniałości paleobotanicznych czy 37 000 pyłków roślin, które w sposób unikatowy umożliwiły odtworzenie krajobrazu wczesnego kenozoiku.”

Sylwia Zaroślińska

Fot: Denver Museum of Nature & Science

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *