19 września, 2024
Psychologia

Co to jest wrażliwość?

wrażliwość
\\\"Julia
Julia Radzikowska, fragment ilustracji ze źródła: https://www.instagram.com/mojepedzlemojswiat/

Wrażliwością można nazwać zbiór pewnych zasobów, pozwalających przeżywać emocje, mających wpływ na odczucia. Zawiera się w sposobie reagowania organizmu na bodźce. U jednych osób wywołane reakcje są silniejsze niż u innych. Może być to podyktowane wysoką wrażliwością.

Wysoka wrażliwość obecnie może dotyczyć nawet co piątej osoby w społeczeństwie, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. WWO – Wysoko Wrażliwe Osoby – błędnie interpretowane bywają jako jednostki z dysfunkcjami bądź niekiedy z zaburzeniami psychicznymi. Czy chodzi o szukanie problemu, którego nie ma? Niektóre organizmy znacznie intensywniej odbierają bodźce. Wiążą się z tym faktem między innymi:

  • większa zdolność do empatii
  • intensywniejsze odbieranie sytuacji przez zmysły, takie jak, np. wyczulony węch, smak
  • drażliwość na niektóre dźwięki, ostre światło
  • szybsze męczenie się organizmu na skutek różnych bodźców
  • dogłębne przetwarzanie informacji i interpretowanie ich
  • delikatność układu nerwowego, a więc przeżywanie silniej doświadczeń, emocji i uczuć, np. utrata pracy, czy zakończenie związku
  • dostrzeganie subtelnych niuansów
  • zdolność do uważnej obserwacji
  • w przypadku przeciążenia organizmu – zdarzają się sytuacje, gdy układ nerwowy odreagowuje je, np. poprzez chorobę, płacz

Nie określono dokładnie, z czego wynika wysoka wrażliwość. Uważa się, że może być uwarunkowana przez nawiązywanie pierwszych relacji, zwłaszcza w rodzinie. Znaczny wpływ na jej ukształtowanie może mieć też otoczenie oraz podłoże genetyczne. 

Czy każdy introwertyk jest wysoko wrażliwy?

Nie każdy introwertyk jest wysoko wrażliwy. Część osób intensywniej odbierających bodźce z otoczenia nazwie się introwertykami. Łączy się ten fakt z byciem w relacji z samym sobą, czyli dużym skierowaniem na świat wewnętrzny (bogate przeżywanie zjawisk). Ekstrawertycy także mogą przejawiać duże pokłady wrażliwości. Introwertycy źródło siły czerpią z relacji wewnętrznej, więc kontakty z innymi, częste spotkania, przebywanie w tłumach wyczerpuje ich. Wysoka wrażliwość dotyczy sfery emocjonalnej i sensorycznej (interakcji ze środowiskiem). Dla osób, które skierowane są do zewnątrz jest przeciwnie. Energię czerpią z przebywania z innymi ludźmi. Dużo się u nich dzieje i stąd zyskują motywację, siłę do działania. Tak ładują swoje \\\”baterie\\\”. Warto wspomnieć, że istnieją również osoby ambiwertyczne, czyli przejawiające cechy obydwu postaw. Nie ma jednego wzorcowego modelu odbierania bodźców z otoczenia.

\\\"Julia
Julia Radzikowska, ilustracja bez tytułu ze źródła: https://www.instagram.com/mojepedzlemojswiat/

Wrażliwość we współczesnym świecie

Obecnie kultura dyktuje odbieranie wrażliwości jako pewnego rodzaju słabość. Osoby o jej wysokim wskaźniku tym bardziej, jednak czy to jest właściwe? Kiedy pozna się własne zasoby można wykorzystać je na swoją korzyść. Tak też jest w tym przypadku. WWO mają w sobie ogromną siłę i są potrzebne otoczeniu. Cechuje ich analityczny umysł, empatia, są uważnymi obserwatorami, lojalnymi przyjaciółmi, wiernymi partnerami, towarzyszami.

Obecnie najbardziej cenieni są ludzie sukcesu. Przejawiają znaczną pewność siebie, podkreślają swoją wartość, zyskują zamierzone cele. Wydają się być tytanami, których żadne negatywne doświadczenia nie są w stanie skrzywdzić. Jednak to tak naprawdę maska, która może nie oddawać rzeczywistości. Podobnie jest w przypadku przyjmowania w środowisku osób wrażliwych, czułych, które wbrew pozorom również są silne. Należy podkreślić, że osoby o tego typu cechach potrzebne są w wielu zawodach, jak np. lekarz, muzyk, malarz, pisarz, terapeuta czy naukowiec.

Autor: Julia Radzikowska

Fot. https://www.instagram.com/mojepedzlemojswiat/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *