21 października, 2024
Nauka

Neandertalczycy byli mądrzejsi niż się wydawało 

Neandertalczycy byli znacznie mądrzejsi, niż się do tej pory wydawało. Niedawno hiszpańscy naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. Badacze dokładnie sprawdzili miejsce, w którym żyli nasi kuzyni. Udało im się odtworzyć ważną cechę z ich życia, która rzuca wyraźny cień na to, co wiedzieliśmy wcześniej.  

Redakcja niemieckiego dziennika „Frankfurter Rundschau” donosi o niebywałym odkryciu hiszpańskich badaczy, dokonanym w El Salt. Istnieje duża szansa, że odnalezione przez nich informacje w przyszłości trafią do podręczników. 

Naukowcy odnaleźli materiały, które pochodzą z czasów paleolitu. Poddali przedmioty szczegółowej analizie i wysnuli wnioski, które opisali w artykule na łamach prestiżowego „Nature”. Bardzo możliwe, że nowe ustalenia mogą zmienić naszą dotychczasową wiedzę o historii ludzkości – uważa redakcja serwisu fr.de. 

Neandertalczycy żyli ok. 50 tys. lat temu 

Neandertalczycy to lud żyjący w epoce paleolitu. Byli oni zbieraczami i myśliwymi. Jako bardzo mobilni często spędzali czas poza swoim obozowiskiem. Zagadką do tej pory jest ich liczne przemieszczanie się.  

W El Salt naukowcy odnaleźli liczne narzędzia, kości zwierząt oraz paleniska, przy których na co dzień siedzieli w dolinie rzeki Alcoy. Były położone jedno przy drugim w odległości kilku metrów. Archeolodzy ustalili, że w El Salt neandertalczycy żyli ok. 52 tys. lat temu.  

Zespół Herrejóny-Lagunilli skupił się na paleniskach i dołach, gdzie najprawdopodobniej umieszczano żywność, by ją podgrzać. Neandertalczycy mogli używać ich przez okres dłuższy niż 200 lat. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić, w jakich odstępach czasu powstawały kolejne paleniska.  

Naukowcy odkryli, że wspomniane pokolenie podgatunku człowieka rozumnego opuszczało dolinę, następnie po jakimś czasie do niej wracało. Wracali zwykle po dłuższej nieobecności. Badacze sądzą, że jest to duży krok do zrozumienia ludzkich z przeszłości. 

Który gatunek był bardziej rozumny? 

Ustalenia naukowców dotyczą kilku ważnych szczegółów. Między innymi te dotyczące potencjału intelektualnego homo sapiens i neandertalczyków. Nowe ustalenia badaczy zespołu Christopha Zollikofera z Uniwersytetu w Zurychu sugerują, że wspomniany podgatunek ludzki dorównywał nam inteligencją.  

Im więcej o neandertalczykach wiadomo, tym stają się bardziej do nas podobni – zauważył przed laty amerykański badacz Christopher Wills w książce „Dzieci Prometeusza”. 

Nowe ustalenia są niebywale interesujące. Możliwe, że inne podgatunki człowieka były także bardzo rozumne i nam dorównywały. Być może my inaczej postrzegamy oznaki inteligencji z perspektywy człowieka współczesnego. Patrzymy na kogoś i dla nas osoba mądra czy inteligentna musi znać języki obce, mieć dobre oceny w szkole i znać się na nowych technologiach. Patrząc na inteligencję z tej perspektywy nigdy nie zauważymy jej u innego gatunku, który nie jest współczesnym przedstawicielem homo sapiens.

Patrycja Żero

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *