Breda znowu oddaje hołd polskim żołnierzom

Holenderski klub NAC Breda, który wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej w swoim kraju pamięta o wyzwolicielach miasta z czasów II wojny światowej. Co istotne, to byli Polacy.

NAC Breda pokazała koszulki na nowy sezon. Właśnie mija 80 lat od wyzwolenia holenderskiego miasta przez polską 1 Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. 29 października czci się pamięć o tamtym wydarzeniu.

Muzeum poświęcone gen. Maczkowi włączyło się do akcji

Nowe stroje Bredy mogą cieszyć przede wszystkim Polaków, a była to wspólna inicjatywa klubu i muzeum Maczek Memorial Breda, które dba o to, by pamięć o polskich bohaterach pod dowództwem gen. Maczka przetrwała w czasach współczesnych, Gdy – nad czym można ubolewać – historia jest spychana na dalszy plan, bagatelizuje się często jej wagę dla kształtowania narodowych tożsamości.

Kibice znają historię

Zwróćmy uwagę na to, że ta najnowsza inicjatywa NAC Breda bynajmniej nie jest pierwszyzną, jeśli chodzi o hołd oddany polskim żołnierzom. W ostatnich latach widzieliśmy, jak najzagorzalsi fani tego zespołu przygotowywali efektowne oprawy stadionowe na ten temat:

W tym momencie można pozwolić sobie na ogólną, uniwersalną refleksję. Stadiony piłkarskie nie muszą być wcale miejscem, gdzie generuje się agresywny, czasami szowinistyczny nacjonalizm. Podczas EURO 2024 widzieliśmy chociażby, jak nienawistne emocje wzbudza rywalizacja bałkańskich drużyn, których „kibice” lubią wymianę „uprzejmości”, podsycając antagonizmy. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z normalnym kibicowaniem, w którym pamięć o ludziach zasługujących na wyrazy uznania jest bardzo istotna. To jest piękny patriotyzm.

Bartłomiej Najtkowski

Fot: https://weszlo.com/2024/06/28/nac-breda-polskie-koszulki/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *