Na malborskim bulwarze pojawiła się figurka Marianka-czytelnika

Rycerzyk Marianek jest jednym z najsłynniejszych symboli Malborka. Znajduje się aż w 3 miejscach tego miasta. Niedawno ponownie odtworzono jego postać, czyli Marianka – czytelnika. Warto się wybrać, żeby zobaczyć tę niezwykle piękna figurkę na żywo. A gdzie jej szukać?

Rycerzyk Marianek od wielu lat jest jednym z symboli Malborka. Jego figurki umieszczane były w różnych miejscach. Niestety, jednak często dochodziło do ich kradzieży. Teraz pojawiła się nowa odsłona jego postaci. Figurka znajduje się na malborskim bulwarze im. Macieja Kilarskiego, wzdłuż Nogatu.

Z czego wykonane zostały pierwsze figurki i gdzie się znajdują?

Pierwsze figurki Marianka zostały wykonane z brązu. W Malborku obecnie możemy znaleźć aż 3 figurki rycerzyka. Jeden Marianek został umieszczony na szycie latarni znajdującej się przed budynkiem dworca kolejowego. Drugiego z kroniką znajdziemy na ławce przed Muzeum Miasta Malborka. Zaś trzeci ustawiony został na murku przy kładce niedaleko Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji.

Przebudowa bulwaru. Co Marianek ma z tym wspólnego?

Po remoncie bulwar nad Nogatem został wzbogacony o ławki i miejsca, gdzie można wygodnie położyć się na karimacie i np. poczytać książkę.

Dodatkowo niedaleko jednego z zejść na bulwar znajduje się metalowa biblioteczka, na której regularnie pojawiają się nowe pozycje książkowe. Korzystać z nich można na zasadzie bookcrossingu, czyli zostawić w nich przeczytaną już książkę dla następnych osób. Miejsce to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Malborka.

Ale jak to się ma do naszego bohatera, którym jest rycerzyk Marianek? Otóż, do niedawna przed Muzeum Miasta Malborka można było podziwiać figurkę Marianka z książką. Ideą było zainteresowanie przechodzących tamtędy turystów oraz mieszkańców wystawami znajdującymi się w owym muzeum. Niestety, któregoś dnia Marianek – czytelnik zniknął ze swojego stałego miejsca. Jak dotąd nie odzyskano go. Postanowiono więc odtworzyć jego postać, ale już w innym miejscu. Figurkę można zobaczyć na bulwarze, niedaleko szafki z książkami. Nowy wizerunek Marianka – czytelnika wzbudza tak duże zainteresowanie, że wielu ludzi zatrzymuje się, by zrobić mu zdjęcie.

W związku ze wspomnianą kradzieżą poprzedniej wersji Marianka- czytelnika nowe figurki stawiane są teraz w miejscach objętych ochroną monitoringową.

Anna Marciszewicz

Fot: https://visitmalbork.pl/5303,FIGURKI-MARIANKA-MASKOTKI-MIASTA.html

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *