19 września, 2024
Historia Nauka

Nikola Tesla sterował zdalnie pojazdy już w XIX w.

Nikola Tesla to niezwykły naukowiec z drugiej połowy XIX w. Uważano go za jednego z najbardziej ambitnych badaczy w historii. Zawdzięczamy mu wiele wynalazków, związanych głównie z elektrycznością i radiem. Oto te najważniejsze.

Ten niesamowity naukowiec ma na swoim koncie ponad 100 uznanych patentów. Znacząca większość z nich związana była z usprawnieniami istniejących już systemów i urządzeń. Wiele z nich Nikola Tesla stworzył też sam. Ten niesamowity amerykańsko-serbski inżynier pochodzący z Chorwacji, będący elektrotechnikiem, radiotechnikiem i wynalazcą, był mocnym konkurentem Thomasa Edisona. Rywal Tesli był osobą, która za nim nie przepadała i wielokrotnie podkradała jego pomysły.

Oto zbiór najważniejszych wynalazków Nikoli Tesli.

Nikola Tesla stworzył transformator

Transformator rezonansowy, nazywany przez Teslę cewką najbardziej kojarzono z tym niezwykłym wynalazcą. Wspomniany wynalazek szokował i budził podziw. Transformator przedstawiano na wielu pokazach zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Urządzenie to jest transformatorem powietrznym, który składa się z dwóch obwodów. Oba muszą pracować na tej samej i bardzo wysokiej częstotliwości, by wytworzyć w tej sposób napięcie, które może wynosić nawet kilka milionów woltów. Pracująca maszyna w ten sposób wytwarzała także efektowne przeskoki elektryczności w postaci iskier.

Wykorzystanie prądu przemiennego

Prąd przemienny znano już w czasie, gdy Tesla przychodził na świat. Choć z jego istnienia zdawano sobie sprawę, to nie wykorzystywano go na szeroką skalę. Serb wiele lat poświecił na jego dokładne zbadanie. Jego podstawową właściwością jest to, że zmiana napięcia przez transformatory umożliwia w łatwiejszy sposób przesyłać energię na stosunkowo długie odległości po przewodach wysokiego napięcia. Otrzymane w USA patenty pozwoliły mu współtworzyć sieci elektryczne nowej generacji ze zmniejszonymi stratami energii. Był to spory cios dla Edisona, który znany był ze swojej niechęci do prądu przemiennego, uważając, że stały jest znacznie lepszy.

Turbina talerzowa

Bezłopatkowa turbina, która do swojego działania wykorzystywała adhezję, która polegała na łączeniu się ze sobą powierzchniowych warstw np. cieczy. Wykorzystanie tego zjawiska i zniwelowanie tarcia sprawiło, że sprawność energetyczna silnika Tesli z turbiną talerzową wynosiła około 60%, a możliwe jest uzyskanie wyników przekraczających nawet 90% (obecnie w samochodach spalinowych to niecałe 50%).

Na początku pomysłu dotyczącego silnika z turbiną talerzową nie doceniono. W późniejszym okresie zaczęto go wykorzystywać np. w atomowych łodziach podwodnych. W tego typu pojazdach wodnych turbina obracała się pod wpływem gorącej pary, podgrzewanej przez reaktor.

Silnik indukcyjny

Nikola Tesla stał się także niezależnym twórcą silnika indukcyjnego. Stworzony wynalazek nazywano również asynchronicznym silnikiem elektrycznym (w podobnym okresie niewiele różniącą się konstrukcję stworzył Włoch Galileo Ferraris), wykorzystywaną do dzisiaj w różnego rodzaju maszynach, w tym w bardzo popularnym samochodzie Tesla Roadster.

Nikola Tesla wynalazł radio

Dopiero wyrok sądu najwyższego w Stanach Zjednoczonych pokazał wszystkim, że to Nikola Tesla jest wynalazcą radia. Niestety, stało się to dopiero po jego śmierci. Teorię oraz patenty ukradł mu Guglielmo Marconi. Wyprzedził prawdziwego wynalazcę tego urządzenia o kilka dni w złożeniu własnego patentu na radio. Owa kradzież sprawiła, że Marconi niesłusznie dostał nagrodę nobla w dziedzinie fizyki z 1909 roku.

Radio wykorzystywało wynalezioną przez Teslę cewkę wysokonapięciową, która generuje fale elektromagnetyczne. Tesli udało się za ich pomocą nadawać i odbierać dźwięk. Fale radiowe wykorzystywał także przy konstrukcji innych wynalazków.

Zdalne sterowanie urządzeń

Choć mogło się wydawać, że zdalne sterowanie jest wynalazkiem niedawnym, to naprawdę zostało wynalezione już pod koniec XIX wieku. Nikola Tesla, na potrzeby pokazu w 1898 roku, przygotował ogromny basen, w którym pokazał, jak działa zdalne sterowanie w stworzonej przez niego łodzi. W Madison Square Garden uczestnicy wydarzenia podziwiali niewielki pojazd wodny, którym można było sterować z zewnątrz. Za pomocą fal radiowych łódź odbierała polecenia Tesli, które były przesyłane przez specjalny panel sterujący, na którym znajdywały się specjalne dźwignie.

Co ciekawe, ten niezwykły wynalazek nie wzbudził większego zainteresowania. Działo się to głównie z powodu tego, iż większość uważała, że naukowiec tak naprawdę nie steruje łodzią i jest to tylko jakaś swego rodzaju gra i podstęp. Z tego właśnie powodu ten innowacyjny w tamtym czasie pomysł wylądował w szufladzie, gdyż nie mógł nikogo do niego przekonać.

Nikola Tesla i bezprzewodowy przesył energii

Nikola Tesla był niezwykle innowacyjnym wynalazcą. Swoje życie poświęcił badaniom nad energią elektryczną. Całe życie marzył także o wolnej energii, która byłaby wszędzie, a jej pobieranie odbywałoby się bez użycia przewodów. Po części udało mu się dokonać niemal niemożliwego. Nie był, co prawda, w stanie wysyłać energii na duże odległości, jednak w okolicach 1899 roku pojawiły się informacje rzekomych świadków, którzy widzieli jak naukowiec pokazywał lampy, które świeciły w reakcji z polem elektromagnetycznym. Nie były one tym samym podłączone do innego źródła zasilania. Wiele osób przypisuje Nikoli Tesli wynalezienie lampy neonowej. Tą jednak wynaleziono i opracowano przez kogoś innego.

Jak widać, Nikola Tesla to przykład niezwykłej innowacji, wiedzy i zdolności. Ciekawe co byłoby, gdyby wszystkie jego wynalazki zostały docenione i wykorzystywano by na szeroką skalę. Być może wtedy bylibyśmy znacznie bardziej rozwinięci technologicznie. Bezprzewodowy przesył energii, który wytwarza prąd z naszego pola elektromagnetycznego, jest niezwykle interesujący. Z jego pomocą każdy człowiek byłby wolny energetycznie i nie musiałby płacić kroci wielkim koncernom energetycznych. Niestety, ten pomysł nie mógł się udać. Wielcy tego świata chcieli zarobić, a takie rozwiązanie spowodowałoby, że znaczna większość populacji na świecie nie korzystałoby z ich usług. Gdy chce się zarobić, to trzeba podważyć tego typu pomysły. Gdy wielcy tego świata nie pozwolą ich wprowadzić, my mniejsi musimy się podporządkować. Dlatego też bez zmiany ideologii wciąż będziemy hamowani technologicznie, jeśli dla światowych elit będzie się to opłacać.

Patrycja Żero

Fot.https://www.aydemperakende.com.tr/en/blog/teslas-extraordinary-life-and-inventions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *