25 lipca, 2024
Technologie

Najważniejsze wynalazki 2023 roku. Nie tylko ChatGPT w centrum zainteresowania

Ubiegły rok z pewnością zostanie zapamiętany na długo. Naukowcy z całego świata prześcigali się w pomysłach i osiągnięciach. Wynalazki w 2023 r. wywołały niemałe zamieszanie i nie pozwoliły nam się nudzić.

Ubiegły rok przyniósł nauce ogromy przełom. Loty kosmiczne, sztuczna inteligencja, genetyka, energetyka – to dopiero początek długiej listy wynalazków. Wybraliśmy dla Was te, które najbardziej wpłynęły i nadal będą wpływać na losy świata.

Robot, który topi się i wraca do pierwotnego kształtu

Niewątpliwie jednym z nagłośniejszych i najbardziej zaskakujących wynalazków jest zmiennokształtny robot stworzony przez naukowców z Chin. Model ten ma niezwykłą zdolność – jest w stanie wydostać się z więzienia, wykorzystując wyłącznie swoje własne możliwości i umiejętności manipulacji formą. Oznacza to, że topi się i wraca do pierwotnego kształtu, jeśli wymagają tego od niego warunki otoczenia.

Grupa naukowców pod kierownictwem Chengfeng Pana z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu zaprezentowała swoje nowe osiągnięcie za pomocą krótkiego, jednominutowego nagrania. Widać na nim miniaturowy model więzienia oraz niewielkiego, zmiennokształtnego robota przypominającego figurkę Lego, sterowanego magnesami. W sposób innowacyjny robot \\\”rozpuszcza się\\\” niczym lód w dodatniej temperaturze i przenika między prętami. Następnie wydostaje się z miniaturowego więzienia i wraca do swojego pierwotnego stanu. To zachowanie robota przywodzi na myśl scenę z filmu \\\”Terminator 2: Dzień Sądu\\\”, w której postać przenika przez kraty, jednak tutaj zastosowano różne koncepcje technologiczne.

Zmiennokształtny robot z Chin – źródło: YouTube

Ponadto zmiennokształtny robot bez problemu pokonuje tor przeszkód przygotowany dla niego przez chińskich naukowców. Maszyna została wykonana z galu, który cechuje się niską temperaturą topnienia. Jej stan skupienia ze stałego na ciekły zmienia się pod wpływem działania magnetycznych cząsteczek. Zgodnie z wyjaśnieniem jednego z badaczy, materiał robota reaguje na zmiany w polu magnetycznym. Pozwala to na podgrzanie go poprzez indukcję i tym samym wywołanie zmiany w strukturze.

Bezprzewodowa energia elektryczna

Kolejnym odkryciem, które nie sposób pominąć, jest bezprzewodowa energia elektryczna. Badacze z Caltech osiągnęli przełomowy sukces w tej kwestii: skutecznie pozyskali energię słoneczną w kosmosie i przesłali ją na Ziemię za pomocą mikrofal. To istotny krok w poszerzaniu globalnego dostępu do taniego prądu. Wynalazek ten otwiera obiecującą możliwość dostępu do ekonomicznie opłacalnej energii w każdym miejscu naszej planety. Odbiór tego innowacyjnego źródła będą umożliwiać specjalne anteny.

\\\"\\\"

Wynalazki 2023 zachwycają piekarzy. PALM-ALT jako zamiennik oleju

Zespół naukowców z Queen Margaret University w Edynburgu wprowadził na rynek innowacyjny substytut oleju palmowego, oznaczony jako PALM-ALT. Ten nowy środek został zaprojektowany jako alternatywa dla tłuszczu stosowanego w wyrobach piekarniczych. Jest od niego znacznie zdrowszy i bardziej ekologiczny. PALM-ALT zawiera o 25% mniej tłuszczu i aż 88% mniej tłuszczów nasyconych niż olej palmowy, zachowując jednocześnie smak, kolor i teksturę wypieków, takich jak ciasta czy ciastka.

Nowa alternatywa dla oleju palmowego ma znaczenie nie tylko dla zdrowia człowieka, ale także naszej planety. Jego produkcja nie wymaga wycinania lasów tropikalnych, niszczenia siedlisk zwierząt czy emisji gazów cieplarnianych, tak jak w przypadku stosowanych dotąd tłuszczów. Innowacyjny PALM-ALT o konsystencji majonezu składa się w 100% z komponentów pochodzenia roślinnego. To wyrób nie tylko bardziej ekologiczny, ale również zdrowszy, czystszy i wolny od alergenów. Nie zawiera dodatków takich jak substancje aromatyzujące, cukier, słodziki, konserwanty czy barwniki.

2023 rokiem sztucznej inteligencji

Wymieniając wynalazki 2023, nie sposób pominąć tego, który wywołał największe zamieszanie na całym świecie. Sztuczna inteligencja – bo o niej tu mowa – ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niemniej jednak, świat oszalał na punkcie AI, a coraz więcej firm prześciga się w ulepszaniu jej modeli językowych i graficznych. Praktycznie każda dziedzina naszego życia była wypełniona programami napędzanymi sztuczną inteligencją. Biznes, rozrywka, polityka, medycyna – to wyłącznie początek długiej listy branż, w której znajduje zastosowanie.

Najwięcej szumu wywołał ChatGPT generujący treści na strony internetowe, piszący prace licencjackie i zaliczeniowe, a także Midjourney tworzący niezwykle rzeczywiste obrazy. Ich twórcy przygotowali dla odbiorców zarówno darmową, jak i płatną wersję. Każdy z modeli pomógł ludziom odkrywać nowe możliwości, rozwiązywać problemy, rozwijać się i cieszyć się życiem.

Technologia ta zawojowała świat i nie zapowiada się na to, aby miała zwolnić tempo. Wręcz przeciwnie, firmy zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji zapowiadają nowe, innowacyjne programy i zastosowania dla nich.

Wynalazki 2023 i ich wpływ na nasze życie

Wynalazki od wieków zmieniają świat i jego postrzeganie przez człowieka. Odgrywają kluczową rolę w napędzaniu postępu, ale ich wpływ może być zarówno pozytywny, jak i negatywny, w zależności od sposobu ich wykorzystania i oddziaływania na nasze życie. Rok 2023 przyniósł wiele dobrego dla nauki, a każde z wymienionych osiągnięć stwarza zarówno nowe możliwości, jak i zagrożenia. Pytanie brzmi – czy ludzie będą w stanie wykorzystać je mądrze?

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. Business Insider, Canva, AI-blog.eu, YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *