20 września, 2024
Psychologia

O przyczynach depresji – terapeutka holistyczna Agnieszka Burdykiewicz

przyczyny depresji

Z depresją nie trzeba walczyć, ani się jej bać. Depresja według mnie jest trudnym i przejściowym stanem emocjonalnym. Jednak sama z siebie nie odejdzie. Warto rozpoznać, skąd ten stan się bierze, gdzie jest jego źródło, aby pozwolić na dobre zniknąć depresji z Twojego życia. Gdy nie rozpoznasz i nie uzdrowisz przyczyn, depresja nie opuści Cię lub zrobi to na chwilę i będzie wracać.

Moja perspektywa wynika z własnego doświadczenia, a także bezpośrednio od moich klientów, których wspierałam w wyjściu z depresji podczas prowadzonej przeze mnie holistycznej terapii.

Emocje towarzyszące w depresji to bezsilność, wstyd, strach i lęk, poczucie winy, a także stłumiona i nieuświadomiona złość i nienawiść, często odczuwana do własnych rodziców czy opiekunów. Bez rozpoznania tych emocji i uwolnienia ich z ciała wraz z przekonaniami wyjście z depresji moim zdaniem nie jest możliwe.

Warto podkreślić, że to, co odczuwa dziecko, a to, co rodzic myśli czy oczekuje, że dziecko powinno czuć to różne kwestie.

Do tego dochodzą rany doznane we wczesnym dzieciństwie w domu czy w szkole, które są częstym źródłem depresji, takie jak rana odrzucenia, porzucenia, upokorzenia, zdrady czy niesprawiedliwości.

Przekonania, czyli podświadome wzorce i sposób myślenia w depresji to najczęściej: nie zasługuję, jestem gorszy, nie mam prawa do życia, nie da się mnie kochać, jestem zły, winny, coś ze mną jest nie tak. Przekonania te powstają na bazie uczuć wspomnianych powyżej. Kiedy doświadczasz tych stanów twoja obecność i uwaga jest w przeszłości, często w okresie dziecięcym lub nastoletnim, gdzie doświadczyłeś upokorzenia, wstydu czy strachu. Gdy ta uwaga jest w przeszłości nie potrafisz cieszyć się teraźniejszością ani też planować przyszłości. Nie masz do tego siły, energii ani ochoty.

Częstą przyczyną depresji jest też wstyd czy upokorzenie związane z seksualnością doznane w okresie dojrzewania.

Zintegrowanie trudnego dzieciństwa i odkrycie prawdziwych uczuć wewnętrznego dziecka jest kluczem do wyjścia z pesymizmu, poczucia utknięcia, poczucia bycia gorszym, bezsenności czy natłoku negatywnych myśli, które przysłaniają rzeczywistość, a często nawet prób samobójczych. 

Kiedy jesteś w przewlekłej depresji warto zauważyć, jakie masz korzyści z tego, czego nie musisz robić, gdzie nie musisz iść, jakiej decyzji nie musisz podejmować. Ta świadomość pomoże Ci dostrzec prawdę i podjęcie decyzji o zrezygnowaniu z korzyści i wyjściu z depresji.

Uważam, że każdy może sobie poradzić z depresją, jednak potrzebna jest do tego decyzja o podjęciu terapii holistycznej i odwaga do zmian oraz szczera odpowiedź na pytanie: jak będę żyć gdy depresja odejdzie? 

Terapia holistyczna opiera się na różnych metodach rozwoju osobistego, łączy terapię z duchowością, pracę z emocjami i nie jest psychoterapią oraz nie rekomenduje leczenia farmakologicznego. 

Zapraszam na bezpłatną konsultację 30 min. Napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy TUTAJ

Agnieszka Burdykiewicz – teraputka holistyczna i sanomentolog

\"dobra

Fot. Canva

Artykuł sponsorowany

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *