26 lipca, 2024
Psychologia

Lęk w sytuacjach społecznych

lęk społeczny

Lęk społeczny jest formą zaburzenia lękowego. Pojawia się, gdy osoba cierpiąca na niego, znajdzie się w sytuacji społecznej, czy w obecności innych ludzi. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy? Jaka jest ich przyczyna? Jak sobie radzić z tym problemem? Czytaj dalej, postaramy się odpowiedzieć.

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy lęku społecznego mogą pojawić się już w dzieciństwie. Wpływają na codziennie funkcjonowanie, upośledzając je. Problem może dotyczyć kilku procent społeczeństwa, jeśli nie więcej, bo przecież nie każdy decyduje się na specjalistyczne konsultacje i pomoc. Ludzie czasami usiłują sami przetrwać, znaleźć mechanizm, jaki da im szansę na funkcjonowanie.

Lęk społeczny jako problem dużej wagi

Sytuacji społecznych większego kalibru w naszym życiu jest sporo. Kto nie był na ślubie? Kto nie był na spotkaniu integracyjnym? Fobia dotyka chorych w wielu innych, codziennych sytuacjach, np. ogranicza ich, kiedy trzeba załatwić sprawę w pracy. Człowiek czuje lęk społeczny przed kontaktem z drugim człowiekiem. Jest to trudne doświadczenie. Jesteśmy istotami społecznymi i z natury powinniśmy czuć potrzebę relacji. Skąd więc bierze się taka dolegliwość? Co mogło ją spowodować?

Zamartwienie się jako element choroby

Człowiek potrafi podsycać swój umysł. Zastanawia się, jak mnie inni odbiorą? Boi się na tym etapie oceny. Lęk społeczny jednak lubi się rozprzestrzeniać. Unikając ludzi, będziemy czuć się bezpiecznie, nikt nie będzie nas komentował. Tak nie będzie, będzie komentowane to, że unikamy innych. W najdelikatniejszej postaci…

Powyższy przykład to tylko jeden scenariusz, w jakim rodzi się lęk i zaburza funkcjonowanie człowieka. Na tym etapie jest jeszcze wyborem, ale łatwo rozchwiać w sobie spiralę lęku, rozwinąć ją, uogólnić, przenieść na niemal wszystkie relacje.

Jak problem się rozwinie – reagujemy nerwowo na interakcję z innymi. Pocą się dłonie, trzęsą się, drżymy. Te objawy tym bardziej wzmagają lęk społeczny, bo człowiek boi się, że inni to zauważą i skomentują. Unikanie, ucieczka tym bardziej zamyka go w szczelnych ściana lęku i pogłębia trudności. Poza tym my potrzebujemy kontaktów z innymi, tylko się ich boimy.

Co powinniśmy zrobić, aby pokonać lęk społeczny?

Aby pokonać lęk społeczny, warto przestać nadmiernie koncentrować się na sobie, na swoich objawach, reakcjach. To nie jest proste i musimy przejść drogę przekształcenia schematów mentalnych, które nas blokują w relacjach. Z pewnością przyda się terapia z dobrym psychologiem, który wie jak wykorzystać choćby potencjał podejścia poznawczo-behawioralnego.

Katarzyna Lisowska  

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *