Jak osiągnąć szczęście? Oto doskonały przepis

Szczęście nie jest trwałe. Jednak warto doszukiwać się go w najdrobniejszych gestach lub czynnościach. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czym jest szczęście i co robić, aby być szczęśliwym? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania: Czym jest szczęście i co to znaczy być szczęśliwym?

Według definicji zamieszczonej w słowniku języka polskiego, szczęście oznacza odczuwanie albo okazywanie przyjemności lub też zadowolenia. Ale jak je osiągnąć? Oto kilka wskazówek.

Wypatruj szczęścia w krótkich chwilach

Często wydaje nam się, że szczęście jest trwałe. Nic bardziej mylnego. Szczęścia powinniśmy dopatrywać się w najdrobniejszych chwilach, np. podczas delektowania się pyszną kawą i ciastkiem lub podczas oglądania pięknych zachodów Słońca.

Pamiętaj, że nie możesz mieć kontroli nad wszystkim

To naturalne, że zawsze to, czego nie możemy kontrolować wywołuje w nas lęk. Boimy się zmian, więc staramy się ich unikać. Jednak próba kontrolowania tego, na co nie mamy wpływu, niestety, przynosi odwrotny skutek, tzn. powoduje stres. Wiecznie zestresowani nigdy nie będziemy szczęśliwi.

Zrozumiesz, czym jest szczęście, gdy poznasz smak smutku

Gdy przeżywamy gorsze chwile, szczęście wydaje się być nieosiągalne. W ciemności trudno dostrzec światło. Jednak, gdy ta ciemność trwa zbyt długo, wówczas zaczynamy doceniać jasność.

Bycie zajętym nie oznacza bycia szczęśliwym

Błędnym jest przekonanie, że aby osiągnąć szczęście, wystarczy wypełnić swój dzień pracą zawodową lub zajęciami domowymi. Z badań wynika, że to właśnie poświęcanie się wykonywaniu przyjemnych dla nas czynności czyni nas szczęśliwymi.

Nie porównuj swojego życia do życia innych

Media dają nam większe możliwości poznania świata naszych znajomych. Patrząc z boku, wydaje się nam, że ich życie jest idealne. To może wywołać w nas frustrację i niezadowolenie ze swojego życia. Warto jednak pamiętać, że nikt nie ma idealnego życia. Dla „publiczności” każdy pokazuje tylko jego pozytywne aspekty

To nie prawda, że u sąsiada trawa zawsze jest bardziej zielona

Ciągłe skupianie się na tym, że koleżanka/kolega ma coś, czego nie mam ja, wcale nie spowoduje, że to osiągnę. A co za tym idzie, nigdy nie będę szczęśliwy/a.

Jeśli nie będziesz działać, nigdy nie osiągniesz szczęścia

Warto dawać coś od siebie innym. Jednak nie można zapominać też o sobie. To przede wszystkim my mamy być szczęśliwi. Nikt za nas życia nie przeżyje.

Staraj się być uważna/y

Pęd życia sprawia, że czas ucieka nam przez palce. Brakuje nam go, aby choć na chwilę usiąść i oddać się refleksji nad życiem, cieszyć się nim. Pamiętaj, że szczęście jest tu i teraz.

Szczęście to gotowość na zmiany w życiu

Tkwienie w martwym punkcie nigdy nie uczyni cię szczęśliwymi. Jeśli nie będziesz wykazywać chęci do rozwijania się, nigdy nie osiągniesz szczęścia.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *