O strategicznym planie wojny z Polską przygotowanym przez sztab Wehrmachtu w 1939 roku
6 kwietnia 1939 roku pomiędzy Polską i Wielką Brytanią doszło do podpisania umowy o wzajemnej pomocy wojskowej na wypadek napaści przeprowadzonej przez III Rzeszę. W związku z tą sytuacją 11 kwietnia Adolf Hitler wydał dyrektywę do opracowania strategicznego planu wojny z Polską. Plan ten otrzymał kryptonim “Fall Weiss” (“Wariant biały”).
“Fall Weiss”
Wytyczne do prowadzenia wojny które Adolf Hitler przekazał swoim podwładnym zakładały:
- Zlikwidowanie nieznośnej sytuacji Niemiec na granicy wschodniej poprzez rozstrzygnięcie zbrojne.
- W razie rozpoczęcia działań wojennych przez Anglię i Francję należy na nie zrzucić całą odpowiedzialność. Nieznaczne naruszenie granicy początkowo likwidować lokalnymi środkami.
- Przestrzeganie zapewnionej neutralności Holandii, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii.
Blitzkrieg
Według strategii opracowanej przez sztab Wehrmachtu działania przeciwko Polsce winny być przeprowadzone bez wypowiedzenia wojny, przy użyciu zmasowanych sił i wykorzystaniu elementu zaskoczenia.
Plan zakładał szybki marsz na Warszawę z trzech kierunków: wzdłuż zachodniej granicy, z Prus Wschodnich i Pomorza oraz z terenu Słowacji. Według planów dowództwa niemieckich sił zbrojnych większość polskich jednostek miała zostać zniszczona na zachodnim brzegu Wisły.
A więc wojna
“Wariant Biały” wszedł w życie 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową. Trwała ona od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce. Działania wojenne prowadzone były na wszystkich oceanach, miały również epizody w Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji, brały w niej udział także państwa obu Ameryk.
Była to największa i najkrwawsza wojna w dziejach. Uczestniczyło w niej 1,7 miliarda osób, z czego 110 milionów walczyło z bronią w ręku. W jej wyniku śmierć poniosło około 60 milionów ludzi, co stanowiło 3% ówczesnej populacji świata.
Autor: Piotr Zarośliński
Fot: https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/140/