Święto konwalii znane jest już od czasów starożytnych. Jego obchody zostały zapoczątkowane we Francji, gdzie konwalia jest uznawana za symbol obchodzonego w tym samym dniu święta pracy.
Początki święta Konwalii sięgają już czasów starożytnych. Pierwszym krajem, w którym zaczęto obchodzić ten dzień, jest Francja.
Konwalia majowa to roślina z gatunku byliny kłączowej. W XX wieku należała do rodziny konwaliowatych, w systemie APG II (systemie klasyfikacji roślin okrytonasiennych – przyp.red.) do myszołowatych, z kolei w systemie APG III do szparagowatych.
Krótka historia
Nazwa „konwalia” po raz pierwszy pojawiła się w Zielniku Syreniusza, jednego z najwybitniejszych polskich zielnikarzy, profesora Akademii Krakowskiej. Z kolei jej odmiana Konwalia majowa w publikacji pt. „Botanika treściwie zebrana dla młodzieży”. Opracowanie ukazało się w 1867 roku w Warszawie.
Konwalia to naprawdę piękna roślina, lecz niestety trująca. Można wykorzystywać ją także w celach leczniczych, bowiem ma ona działanie nasercowe dzięki zawartym w niej związkom.
Dawniej konwalia pozyskiwana była z naturalnych stanowisk jako surowiec do produkcji lekarstw.
W latach 50 XX wieku liście konwalii zbierano i przechowywano w skupach. Takie działania spowodowały, że roślina ta została objęta ochroną.
Dziś jednak zjawisko masowego zrywania konwalii praktycznie nie istnieje. Konwalie natomiast stały się bardzo popularne nie tylko w ogrodach, ale także w miejscach, w których występują naturalnie. W związku z tym w 2014 roku równocześnie z nowelizacją rozporządzenia o ochronie gatunkowej roślin wycofano konwalie z listy roślin objętych ochroną.
Gdzie można znaleźć konwalię majową?
Najbardziej popularnym miejscem występowania konwalii majowej są lasy liściaste, których powierzchnia niegdyś była dużo większa. Dziś większość lasów liściastych została zastąpiona lasami gospodarczymi, w których najczęściej spotykanym drzewem jest sosna.
Ciekawostką jest także fakt, że konwalie posiadają kłącza, dzięki którym potrafią przetrwać nawet pożar.
Ponadto konwalia w dużych ilościach znajduje się także w Przemęckim Parku Krajobrazowym, gdzie mieści się rezerwat „Wyspa Konwaliowa”. Rezerwat powstał w 1957 roku i zajmuje powierzchnię mniejszą niż 25 hektarów. Przez dziesiątki lat organizowano tam festyny ludowe, na które członkowie przypływali na łodziach. Popularnym dodatkiem uroczystości była miejscowa odmiana konwalii odznaczająca się różowymi pręcikami.
Na terenie Wyspy Konwaliowej są także różnorodne ekosystemy leśne. Co więcej, można w nim spotkać aż 45 gatunków różnych ptaków. Dzisiaj rezerwat nie stanowi miejsca wycieczek dla ludzi.
Konwalię majową podziwiać można także odwiedzając Park Krajobrazowy Puszczy Zielonka lub w północnej części Lednickiego Parku Krajobrazowego.
Anna Marciszewicz