Psychopaci są jednymi z najbardziej fascynujących i jednocześnie kontrowersyjnych postaci w dziedzinie psychologii. Mimo wielu badań, które przeprowadzono wciąż ciężko jest ustalić skąd biorą się psychopaci oraz kim tak naprawdę są.
Istnieje wiele teorii na temat powstawania psychopatii, ale większość badań koncentruje się na czynnikach biologicznych i środowiskowych. Badania wskazują, że osoby z psychopatią mają pewne zaburzenia w mózgu, które wpływają na ich zachowanie i emocje. Zwiększona aktywność w obszarze mózgu odpowiedzialnym za nagrody i kary może wpłynąć na impulsywność i nieodpowiedzialne zachowanie. Inne zaburzenie powoduje zmniejszoną aktywność w obszarze mózgu odpowiedzialnym za empatię i odczuwanie emocji innych ludzi.
Kto to jest psychopata?
Psychopaci to osoby, które charakteryzują się brakiem empatii, manipulacyjnym zachowaniem i impulsywnością. Ich sposób myślenia jest inny niż większości ludzi. Już we wczesnym dzieciństwie można zaobserwować zachowania, które mogą wskazywać na ten rodzaj zaburzenia. Przykładem mogą być dzieci, które maltretują zwierzęta, fascynują się tym, że mogą patrzeć na ich ból i późniejszą śmierć. Robią to dla przyjemności i własnej satysfakcji, w takim zachowaniu można zauważyć brak empatii oraz brak wyrzutów sumienia.
Psychopaci mają również skłonność do manipulowania innymi ludźmi. Potrafią łatwo odczytać ludzką psychikę i wiedzą, jak manipulować emocjami innych ludzi, aby osiągnąć swój cel. To sprawia, że psychopaci często są bardzo skuteczni w osiąganiu swoich celów, jednocześnie stanowiąc zagrożenie dla innych ludzi.
Psychopaci potrafią być nad wyraz czarujący, jest to istotne, gdyż wiele osób wyobraża sobie psychopatę całkiem inaczej. Najczęściej wydaje się, że psychopata to osoba zamknięta w sobie, introwertyczna, która stroni od ludzi i jest po prostu aspołeczna i skryta. Niestety psychopaci potrafią zakładać maski i dostosowywać się do sytuacji. Przykładem może być Ted Bundy, którego nazywa się psychopatą absolutnym. Ludzie, którzy znali Teda Bundego opisywali go jako dobrego, przystojnego, kulturalnego oraz wykształconego mężczyznę. Dlaczego więc został nazwany psychopatą absolutnym? Ponieważ dokonał około 30 morderstw kobiet i był znany ze swojego sadyzmu, okrucieństwa i brutalności.
Psychopaci wykazują również skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji i do impulsywności. Nie mają oni w zwyczaju analizowania ryzyka i korzyści przed podjęciem decyzji, co często prowadzi do nieodpowiedzialnego zachowania. Mogą łamać prawo, ryzykować swoje zdrowie, a nawet życie.
Co wpływa na to, że człowiek może stać się psychopatą?
Czynniki środowiskowe odgrywają ogromną rolę w psychopatii. Rodziny, w których panuje przemoc, nadmierna krytyka, brak miłości i wsparcia emocjonalnego, mogą prowadzić do powstania zaburzeń emocjonalnych, w tym psychopatii. Niektóre badania sugerują, że dzieci wychowywane w takich warunkach mają większe ryzyko rozwoju psychopatii w późniejszym życiu. Dzieci, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy seksualnej, zaniedbań wychowawczych mogą mieć skłonności do stania się w przyszłości psychopatą.
Warto zauważyć, że nie wszystkie osoby z zaburzeniami osobowości są psychopatami. Podsumowując, psychplopatia to szczególny rodzaj zaburzenia osobowości, jak wyżej wspomniano charakteryzujący się brakiem empatii, manipulacyjnym zachowaniem i impulsywnością. Właśnie na te cechy należy zwrócić największą uwagę.
Autor: Natalia Jasińska
Fot. Canva