7 września, 2024
Lifestyle

Róbmy zapasy – już od 1 kwietnia w sklepach będzie drożej

róbmy zapasy - od 1 kwietnia będzie drożej

Klamka zapadła – koniec zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze.
W ten dzień przypada lany poniedziałek. Według prognoz możemy się spodziewać opadów śniegu, więc najprawdopodobniej zamiast oblewać się wodą, będziemy urządzać bitwy na śnieżki. Oprócz pogody primaaprilisowy „żart” zrobi nam również rząd.


Stawka VAT 0%


Od 1 lutego 2022 roku obowiązywała stawka VAT 0%, która dotyczyła podstawowych produktów spożywczych, wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, takich jak owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Niestety 31 marca nastąpi tego kres i wraz z początkiem kwietnia powróci stawka VAT 5%.


Dochody budżetu państwa znacznie wzrosną


Ministerstwo powołało się na dane z GUS, iż inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc., oraz nawiązało do tego, że w ujęciu rocznym jest to najniższe tempo wzrostu cen od marca 2021 roku. Kolejnym argumentem są prognozy dotyczące inflacji w najbliższych miesiącach. Zgodnie z nimi utrzyma się ona w tendencji spadkowej.
Powrót do 5 proc. stawki VAT przyczyni się do wzrostu dochodów budżetu państwa w 2024 roku o 9-9,75 mld zł.


Początkowo konsumenci mieli nadzieję, że ze względu na zbliżające się wybory samorządowe, obniżona stawka VAT zostanie przedłużona do końca drugiego kwartału bieżącego roku. Jednak ostateczna decyzja nie napawa optymizmem i nie wróży nic dobrego dla naszych portfeli. Także restauratorzy w konsekwencji podwyższonego vatu zapowiadają zmiany cen w menu.


Branża spożywcza pod ścianą


Od kilku miesięcy trzymano nas w niepewności, czy stawka VAT 5% wróci czy nie. Teraz sprzedawców czeka ponowna weryfikacja grupy produktów objętych zmieniającą się stawką VAT praktycznie na ostatnią chwilę.


Pozytywne zmiany w stawkach VAT w 2024 roku


Na pocieszenie warto dodać, że zamrożenie cen prądu zostało przedłużone do 30 czerwca 2024 roku. Z kolei przez cały rok VAT na środki poprawiające właściwości gleby pozostanie na poziomie 8% (zamiast 23%). Po za tym obniżeniu ulegnie stawka VAT na niektóre usługi kosmetyczne (z 23% do 8%).


VAT w UE


Zgodnie z prawem UE stawka VAT 0% na żywność może stać się standardem w państwach UE. Stało się to możliwe po nowelizacji przepisów.

Autor: Justyna Zamolska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *