Pokonaj stres w kilku krokach

jak radzić sobie ze stresem

Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach, dlatego stres dotyka wielu z nas. Jest on jednak potrzebny. Stres motywuje do działania. Jednak kiedy zaczynamy odczuwać jego nadmiar, wówczas może to oznaczać, że mamy do czynienia z przewlekłym stresem. Może on nawet stanowić przyczynę powstania wielu chorób. Z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie walczyć ze stresem.

Walka ze stresem jest bardzo trudna. Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach, dlatego tak ważne jest aby odnaleźć spokój. Zdrowa dieta, spokojny sen, aromaterapia to tylko niektóre z wielu sposobów umożliwiających nam poradzenie sobie z nim.

  • Wybierz zdrową dietę

Postaw na zbilansowaną dietę, zawierającą dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, orzechów, nasion i chudego mięsa. Wyeliminuj lub zmniejsz spożycie następujących produktów. Unikaj żywności o dużej zawartości cukru oraz wysokoprzetworzonej. Zrezygnuj z alkoholu, kofeiny, a także papierosów.

  • Zadbaj o spokojny sen

Spokojny i zdrowy sen umożliwia poprawę funkcji układu immunologicznego, nastroju oraz wyglądu. Poprawia także wytrzymałość, funkcje umysłowe oraz pamięć. Szczególnie ważna jest higiena snu. Warto kłaść się o tej samej porze, zadbać o wywietrzenie pomieszczenia. Na dwie godziny przed snem zalecane jest unikanie elektroniki lub włączenie trybu specjalnego, niebieskiego światła.

  • Postaw na aromaterapię

Olejki eteryczne które redukują stres to między innymi lawenda, melisa czy pomarańcza. Dodaj parę kropel olejku do kąpieli lub do specjalnego kominka zapachowego lub dyfuzora. To pomoże zmniejszyć stres po trudnym dniu.

  • Skorzystaj z technik relaksacyjnych

Zacznij ćwiczyć głębokie oddychanie. Skoncentruj się na spokojnym i głębokim oddechu. To pomoże ci zrelaksować ciało i uspokoić umysł.

Równie ważny jest śmiech, który uruchomi mięśnie brzucha, zrelaksuje ciało i znacząco obniży niepokój. Badacze odkryli, że nawet udawany uśmiech, kiedy podciągamy kąciki ust ma zbawienny wpływ na cały organizm.

Skorzystaj  także z relaksacji progresywnej czyli po prostu relaksuj się leżąc w łóżku. Zacznij od napięcia palców przez dwie sekundy, a następnie je rozluźnij. Potem systematycznie napinaj i rozluźniaj wszystkie mięśnie aż do głowy.

Medytacja, mindfulness  oraz modlitwa pomagają skupić się na chwili obecnej i redukują napięcie psychiczne.

  • Nie zapomnij o ćwiczeniach fizycznych

Regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie, pływanie, joga czy spacery znacząco zmniejsza poziom stresu. Wybierz się na wieczorny spacer do lasu lub parku, i zachwycaj się wszystkim co zobaczysz. To pomoże zmniejszyć poziom stresu po trudach dnia.

  • Zadbaj o dobrą organizację czasu

Planowanie zadań i priorytetów pomaga zminimalizować uczucie przytłoczenia. Kup kalendarz i zapisuj w nim wszystkie zadania. Możesz także skorzystać z aplikacji zainstalowanej w telefonie. Najważniejsze sprawy lub kwestie zapisuj na specjalnych karteczkach i przyklejaj w  widocznych miejscach.

Autor: Elżbieta Grabka

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *