24 lipca, 2024
Parenting

Co mówić do dziecka? Oto zdania, które pomogą zbudować więź

co mówić do dziecka

Słowa odgrywają bardzo ważną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Bardzo ważny jest jednak ich odpowiedni dobór. Inaczej wygląda komunikacja między dziećmi, inaczej zaś między dzieckiem a dorosłymi. A jeszcze inaczej między dorosłymi. Jakich zdań należy używać, aby właściwie zbudować więź z dzieckiem?

Wychowanie to bardzo długi i trudny proces. Rodzice każdego dnia stawiają czoła wyzwaniu, jakim jest bycie opiekunem i wychowanie dziecka. Istnieje jednak pewien niezawodny sposób na zbudowanie więzi ze swoją pociechą. Wystarczy tylko zastosować tych parę zdań. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym w ogóle jest budowanie więzi i na czym ono polega?

Na czym polega budowanie więzi?

Budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem opiera się na różnych aspektach wychowawczych. Należy jednak przywiązywać równą wagę do każdego z nich.

Rodzicielstwo można by porównać do stołka z trzema nogami. Jedna noga to rodzic, druga – dziecko, zaś trzecią nogę stanowi nasze wewnętrzne dziecko. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o wzmocnienie każdej z nich, wówczas stołek zacznie się chwiać.

Warto więc dbać nie tylko o zaspokajanie potrzeb dzieci, ale także swoich. Brak czasu dla siebie, np. na odpoczynek, będzie powodował w nas gniew i frustrację, co niestety przełoży się na naszą zdolność do wychowania latorośli.

Jednak wychowywanie to nie tylko nakazy i zakazy. Warto się nad tym zastanowić. Istnieją bowiem zdania, które pomogą wspierać w dziecku pewność siebie, wzmacniać jego poczucie własnej wartości, a tym samym wychować je na szczęśliwe oraz pokażą dziecku, że ma ono w nas wsparcie:

  • Jesteś wyjątkowy bez względu na to, co osiągasz
  • Twój głos jest ważny
  • Wszystkie twoje uczucia są ważne
  • Twój gniew jest dla mnie komunikatem
  • Dajesz mi tak wiele ważnych lekcji
  • Zaufaj swojemu wewnętrznemu głosowi
  • Chociaż nasze ciała się różnią, wszystkie są wyjątkowe, Twoje również.
  • W tej rodzinie świętujemy porażki nowych rzeczy

Wypowiadanie tych zdań z pewnością poprawi nie tylko samoocenę dziecka, ale także jego samopoczucie, a ponadto wpłynie pozytywnie na jego sposób postrzegania samego siebie.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *