13 października, 2024
Zdrowie

Post przerywany – dieta, która wywołuje zmiany w organizmie

post przerywany

Post przerywany to dziś bardzo popularna metoda odżywiania. Pozwala zadbać o zdrowie oraz zachować szczupłą sylwetkę. Jednak ma też swoje wady. Może bowiem spowodować zmiany w mózgu oraz bakteryjnej florze jelitowej.

Post przerywany, czyli tzw. okresowa głodówka od lat jest tematem zainteresowań wielu naukowców zajmujących się dietetyką i odżywianiem. Z badań chińskich naukowców wynika, że post przerywany na skutek utraty wagi może prowadzić do zmian w mikrobiomie jelitowym, a także w mózgu.

Badania

W badaniach nad postem przerywanym wzięło udział 25 osób. Badanie polegało na zastosowaniu diety odchudzającej, której uczestnicy musieli ściśle przestrzegać oraz dostarczaniu organizmowi określonej liczby kalorii z zachowaniem regularności pór spożywania posiłków.

Osoby te w poszczególne dni stosowały także post przerywany, który polegał na spożywaniu określonej ilości jedzenia o stałych porach. Ponadto poddawano je badaniom mózgu oraz jelit. Badani schudli ok 7,6 kg. Naukowcy stwierdzili, że dłuższa dieta (12 tygodni lub dłużej) może być skutecznym antidotum na pozbycie się zbędnych kilogramów. Co ciekawe, zauważono zmiany nie tylko w mikrobiomie, ale także w mózgu.

Znaczenie postu przerywanego dla mózgu i jelit

Wyniki pobrane z próbek krwi oraz kału udowadniają, że zmiany we florze bakteryjnej jelitowej są skutkiem zmian w mózgu. Naukowcy uważają, że połączenia między mikrobiomem jelitowym a mózgiem są złożone i działają w dwóch kierunkach.

Mikrobiom wytwarza neuroprzekaźniki i neurotoksyny, które za pomocą połączeń nerwowych oraz krwi trafiają do mózgu. Mózg natomiast odpowiada za kontrolę zachowań w tym przypadku związanych z żywieniem.

Wciąż nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje te zmiany. Jednak badanie to zdecydowanie potwierdza powiązanie jelit z mózgiem.

Tak więc według teorii chińskich naukowców leczenie konkretnych obszarów mózgu może przyczynić się do poprawy pracy jelit.

Zalety postu przerywanego

Istnieje wiele zalet postu przerywanego. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

  • łatwiejsze pozbywanie się zbędnych kilogramów
  • poprawę jakości snu
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
  • poprawa insulinowrażliwości

Autorka: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *