17 września, 2024
Lifestyle Podróże

Polska na końcu świata? Poznaj Poland – wioskę na Kiribati 

\\\"\\\"

Poland to mała wioska położona w Kiribati na Wyspie Bożego Narodzenia. Za miejscem powstania kryje się niezwykła historia. Skąd wzięła się taka nazwa? Czy ma coś wspólnego z Polską? 

Poland to miejscowość w Kiribati położona na wyspie koralowej nazywanej Kiritimati (inny stosowany termin to Wyspa Bożego Narodzenia). To mieszkańcy tego małego państwa jako pierwsi przywitali Nowy Rok. Osada położona jest w południowo-zachodniej części wyspy. Dlaczego zdecydowano się na taką nazwę i czy wioska ma coś wspólnego z Polską? Okazuje się, że historia powstania Poland wcale nie jest oczywista. 

Poland, Kiribati – nazwa, historia 

Kiribati to niewielki kraj wyspiarski, położony na Oceanie Spokojnym. Skąd w tak odległym zakątku świata nazwa Poland? Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z początku XX wieku. Według legendy wioska została nazwana dla uczczenia zasług Stanisława Pełczyńskiego.

Otóż pewnego razu na wyspę przypłynął amerykański statek, który miał odebrać ładunek wysuszonego miąższu orzechów kokosowych. Wśród nich był Pełczyński – inżynier, mechanik, hydraulik. Lokalni mieszkańcy mieli jednak kłopot z plantacją palm kokosowych. Polak pomógł rozwiązać ten problem. Zmodyfikował system irygacyjny i nauczył korzystać z niego tubylców. Osadnicy byli na tyle zadowoleni, że postanowili zmienić nazwę wioski. Jako że nazwisko było zbyt trudne do wymówienia, zdecydowano się użyć nazwy kraju, czyli Poland. 

Fakty mogą być inne 

Jak się okazuje, barwna historia z Pełczyńskim może nie być zgodna z rzeczywistością. Istnieje też druga wersja zapoczątkowania miejscowości. Zgodnie z nią, nazwa Poland związana jest z Charlesem Malinowskim. Francuz o polskich korzeniach miał być jednym z zarządców wyspy w okresie, gdy ta była dzierżawiona przez Emanuela Rougiera.  

Wpływ na taką nazwę mogło mieć również to, że miejscowość położona jest w pobliżu zatoki św. Stanisława, która swoją nazwę z kolei zawdzięcza bratu ówczesnego dzierżawcy, Stanislasowi Rougierowi. Zatem mamy do czynienia z kilkoma różnymi historiami i do dziś nie jest jasne, która z nich jest prawdziwa. Ale tak naprawdę nie ma to przecież większego znaczenia.

Współpraca między Polską a Kiribati 

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kiribati nawiązano 2 marca 2015 roku. Pierwszą wizytę w Republice Kiribati Ambasador RP Zbigniew Gniatkowski złożył bowiem w lipcu 2016 roku. Przy tej okazji ambasador reprezentował Polskę w obchodach państwowych 37. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Kiribati. Z tego powodu spotkał się m.in. z nowo wybranym Prezydentem Taneti Maamau. 

Co więcej, kilkudziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z Kiribati przebywała w Polsce w lipcu 2016 r. w związku z organizowanymi w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży. Ponadto prezydent Maamau wraz z delegacją brał udział w 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 r. 

Ciekawostki o Poland i Kiribati 

  • Poland to nie jedyna na Kiritimati osada z nietypową nazwą. Jedną z większych lokacji stanowi London. Inną istniejącą, ale niezamieszkałą wioską na wyspie jest Paris. 
  • Kiritimati to największa wyspa państwa Kiribati 
  • Kiribati składa się z 33 wysp 
  • Według danych z 2020 roku, wioska Poland liczy ponad 400 mieszkańców 
  • W 1995 roku w Poland powstał kościół pw. św. Stanisława Kostki 

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. kiribaticlub.pl, pazola.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *