Położona w Sudetach Zachodnich Kraina Wygasłych Wulkanów od niedawna pochwalić się może dołączeniem do światowej listy Geoparków UNESCO.
Kraina Wygasłych Wulkanów jest już trzecim tego typu miejscem, które trafiło na światową listę Geoparków UNESCO. Eksperci uważają, że docenienie tego typu oznacza, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu.
Światowe Geoparki UNESCO
Są to obszary geograficzne, które mają duże znaczenie geologiczne. Zarządzane są one m.in. zgodnie z holistyczną koncepcją ochrony, edukacji oraz zrównoważonego rozwoju. Ich nadrzędnym zadaniem jest promowanie i ochrona dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego i kulturowego. Jednocześnie włączają w aktywizację ludność lokalną.
Obecnie na wspomnianej liście znajduje się 213 geoparków w 48 państwach.
Wyróżniona Polska kraina
Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest w Górach i Pogórzu Kaczawskim. Rozciąga się między Złotoryją a Jelenią Górą. Obszar ten jest jednym z najbardziej różnicowanych, jeśli chodzi o płyty tektoniczne i geologię. To wyjątkowe miejsce dostrzeżono i 27 marca wpisane na listę Światowych Geoparków UNESCO.
Eksperci podkreślają, że tego typu osiągnięcie jest dużym wyróżnieniem dla regionu. Karol Wiak z Nocowanie.pl w rozmowie z WP przyznał, że Kraina Wygasłych Wulkanów w połączeniu z jej unikalnym krajobrazem, niesamowitą historią geologiczną oraz kulturowym dziedzictwem stanowi idealne miejsce edukacyjne i przygodowe dla osób w każdym wieku. Według eksperta krainę dodano do tak znakomitej listy, dlatego że jest obszarem, który ma międzynarodowe znaczenie. Posiadają ona także unikalne wartości przyrodnicze.
Kraina Wygasłych Wulkanów to obszar, w którym występowały wulkany. Dzisiaj pozostały tam jedynie ślady, które wskazują, że kiedyś można było tam zauważyć erupcje. Na tym terenie można natknąć się na ich pozostałości w postaci skał i minerałów. Ukształtowanie terenu jest także unikalne i stanowi dowód, że występowały tam niegdyś wulkany.
Pozostałe polskie geoparki z listy UNESCO
Jako pierwszy do listy dołączył Łuk Mużakowa. Jest to polsko-niemiecki obiekt transgraniczny. To piętrzona morena czołowa mająca kształt łuku. Znajduje się na granicy Niemiec i naszego kraju.
Drugim miejscem jest Geopark Świętokrzyski. Załączony do listy razem z miastem Kielce. Położony jest on w zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Ten geopark jest bardzo istotnym obszarem dla badań nad geologiczną przeszłością Europy. Obiekt znajduje się w strefie tzw. Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego. Znaczy to, że znajduje się na obszarze granicznym łączącym trzy platformy geologiczne naszego kontynentu. Jest to niezwykły obszar, na którym możemy zobaczyć odsłonięte skały osadowe, które pochodzą z różnych okresów historii naszej Ziemi.
Bez wątpienia miejsca dołączone do listy Światowych Geoparków UNESCO zasłużyły na to wyróżnienie. To niesamowite miejsca, które kryją wiele tajemnic. Są piękne i bogate w historię. Badając tego typu miejsca, możemy dowiedzieć się dużo o naszej Ziemi oraz kraju. Dobrze, że wciąż istnieją takie obszary, a dzięki nim pamięć i historia nigdy nie zaginą. Miejmy nadzieję, że inne miejsca w naszym kraju zostaną również dostrzeżone.
Autor: Patrycja Żero
Fot. zlotaproporcja.pl