Odpowiedzialność za wychowanie społeczne

Wychowujemy ludzi. Wychowując ludzi, wychowujemy społeczeństwa…

Zanik odpowiedzialności

Praca nauczyciela jest taką u podstaw i to nie przesada. Nie każdy dom może dziecku zapewnić tylko to, co najlepsze, wiedzę, wsparcie, dobre emocje, jakimi żywi się dziecko, by chcieć żyć, a nawet móc, potrafić… Brakuje przykładów, tych dobrych w świecie, w jakim każdy chce być przykładem dla każdego. Zacierają się granice między elementarnymi pojęciami i gubimy sens wszystkiego, goniąc za tym wszystkim. Nie potrafimy nawet zdefiniować, czego pragniemy. Nie wiemy, czym jest to przereklamowane wszystko…

Są domy… Brakuje miłości

Są domy, w których jest tylko przemoc, brak wiary w dziecko. Mylimy te domy bardzo często, pomijając regularne takie, gdzie jest wszystko, ale nie ma pielęgnowania cech dziecka, które tworzą je od podstaw. Wychowanie wyzwala, ma wyzwolić cały potencjał człowieka, aby stworzyć go na miarę możliwości, które ma potencjalnie, w swoim potencjale – dla siebie i dla świata. Zawsze żyjemy bowiem w kontekście społecznym, a nie sami. To niemożliwe.

Szkoły bez równowagi

Szkoły coraz szybciej dają się zachłysnąć ideami indywidulnych metod kształcenia i wychowania. Tylko, że widać już efekty tego podejścia koncentracji na jednostce, a nie grupie, zaś istniejemy jako grupa, my, a nie ja… Brakuje równowagi w stosowaniu koncepcji edukacyjno-wychowawczych. Sami nauczyciele nierzadko skarżą się na brak czasu. Nie myślą o tym, jak uczą, czego. Mają to podane, a nawet domagają się, by dać im środki do wychowania i kształcenia. Każde narzędzie jest ułomne jak chce się je stosować do wszystkiego… Tak można tylko zepsuć sprawę edukacji i wychowania. Nauczyciele nie mają czasu, więc mało myślą o tym jak kształcą, jak edukują, co robią z narzędziem, jaki jest program, którym są metody, formy zajęć, a nawet środki… Należy zaznaczyć, że kiedy piszę tak ogólnie to o problemach, które są w społeczeństwie, a nie wszędzie.

Autor: Katarzyna Lisowska

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *