17 września, 2024
Sport

Na czym polegają baraże do Euro 2024. Kiedy i z kim zagra Polska?

\\\"\\\"

Reprezentacja Polski zaprzepaściła szansę na bezpośredni awans do Mistrzostw Europy 2024. Jednakże nadal mogą znaleźć się na turnieju. Powodem tego stanu rzeczy są baraże. Czym są? Kiedy się odbędą? Z kim zagra Polska? Wszystko, co musisz wiedzieć o nich znajdziesz w tym artykule.

Czym są baraże?

W kontekście eliminacji do reprezentacyjnych turniejów w piłce nożnej często mówi się o repasażach. Jednak wielu kibiców nadal nie wie czym są baraże. Mówiąc wprost, jest to rodzaj drugiej szansy dla drużyn, które nie awansowały bezpośrednio z fazy eliminacyjnej. Stworzono je w celu wyeliminowania czynnika losowego i zwiększeniu szans przede wszystkim drużyn, które byłyby w stanie reprezentować dobry poziom na samym turnieju, ale wylosowały grupę kwalifikacyjną o wysokim stopniu trudności. Oczywiście oficjalnie każda drużyna może się w nich znaleźć. Za awans do baraży odpowiadała dawniej pozycja w tabeli eliminacji. Zazwyczaj do tego etapu wchodziły zespoły z 2. lub 3. miejsc. Jednakże podczas obecnych eliminacji główną rolę odgrywa ostatnia edycja Ligi Narodów UEFA. To wyniki w tym turnieju zapewniają awans do play-offów.

Z ilu meczów składają się baraże? Format play-off

Ilość meczów oraz drużyn grających w repasażach jest uzależniona od federacji oraz turnieju, do którego rozgrywane są eliminacje. Nas najbardziej interesują kwalifikacje pod egidą UEFA. W Europie format barażów zmieniał się przez lata. Tym razem repasaże stały się „miniturniejem” składającym się z dwóch meczów bez rewanżów. Gospodarze spotkań, a także ścieżki play-off są losowane. Istnieją 3 ścieżki barażowe, które składają się z półfinałów oraz finałów.

Ile razy Polska brała udział w barażach?

Polska do meczów barażowych trafiła w swojej historii zaledwie dwa razy. Najpewniej większość fanów piłki nożnej dobrze pamięta starcie ze Szwecją na Stadionie Narodowym. Było ono rozgrywane właśnie w ramach tej fazy eliminacji. Wcześniej reprezentacja Polski miała zagrać z reprezentacją Rosji. Jednakże na skutek agresji na Ukrainie oraz protestu wielu federacji nie doszło do spotkania. Polska otrzymała walkower i automatycznie przeszła do finałowej fazy play-offów. Tam na Polaków miał czekać zwycięzca rywalizacji Szwecji z Czechami. To właśnie drużyna ze Skandynawii zameldowała się w kolejnej rundzie, a następnie przegrała z Polską 2:0 po golach Roberta Lewandowskiego oraz Piotra Zielińskiego.

Pojedynek z ZSRR

Nie był to jednak, jak wiele osób uważa jedyny występ reprezentacji Polski w barażach. W listopadzie 1957 roku „Biało-Czerwoni” rozegrali mecz barażowy ze Związkiem Radzieckim o awans na Mistrzostwa Świata 1958. Jednak wtedy repasaże nie były regularnym zjawiskiem. Rozegrano je jedynie ze względu na to, że po tradycyjnych eliminacjach Polska i ZSRR miały taki sam dorobek punktowy, a także bilans bezpośredni. Mecz odbył się na neutralnym terenie w niemieckim Lipsku, a zwycięzcą spotkania była kadra naszych wschodnich sąsiadów. Jedyne gole w meczu padły ze strony Związku Radzieckiego, w których barwach strzelał Eduard Strelcow oraz Gienrich Fiedosow. Warto jednak podkreślić, iż ten niesamowicie emocjonujący na wielu płaszczyznach mecz z trybun oglądało aż 100 000 widzów

Baraże Euro 2024. Kto gra? Jakie znaczenie ma Liga Narodów UEFA?

Wielu dziennikarzy oraz kibiców uważa, że obecny system repasaży w Europie poprzez związanie z nim Ligi Narodów UEFA stał się pogmatwany. Żeby dowiedzieć się, kto w ogóle będzie grał w barażach, należy sprawdzić dwie tabele. Dlaczego? W obecnej edycji kwalifikacji do Euro 2024 każda z 3 czołowych dywizji Ligi Narodów ma zagwarantowane 4 miejsca w barażach. Jednak co w przypadku, kiedy te drużyny wywalczą awans w tradycyjny sposób? Możemy pojechać na Euro 2024, dzięki… dobrej grze naszych rywali.

Przypomnijmy, że istnieją łącznie 4 dywizje Ligi Narodów UEFA, a każda z nich podzielona jest dodatkowo na grupy. Polska grała w dywizji A i zajęła trzecie miejsce w swojej grupie z siedmioma punktami. Żeby dostać się do repasaży wystarczyło, by znalazła się w Top 4 drużyn z naszej dywizji, które nie wywalczyły awansu poprzez eliminacje. Nie było to trudne zadanie ze względu na to, że większość uczestników naszej „ligi” bez problemu zapewniła sobie miejsce w europejskim czempionacie. Po awansie bezpośrednim na turniej czołowych drużyn kolejka uczestników baraży przesuwa się w dół dywizji Ligi Narodów.

Patologiczny system doprowadza do absurdów

Dzięki temu do gry o udział w Euro 2024 włączyły się takie zespoły, jak Polska, która w swojej dywizji, sumując wyniki z wszystkich grup, zajęła dopiero 11. miejsce. Jednak ta zasada dotyczy także niższych poziomów Ligi Narodów. Doprowadziło to do tego, że do play-offów awansowała drużyna z dywizji D – Estonia. Żeby zrozumieć absurd obecnego formatu, wystarczy spojrzeć na grupę eliminacyjną tej reprezentacji, w której zdobyła zaledwie 1 punkt, a jej dorobek bramkowy wynosi równo 2 gole. Jednak dzięki zagmatwanej logice UEFY, to właśnie ta ekipa dostanie drugą szansę na wywalczenie wyjazdu do Niemiec, podczas gdy tego przywileju nie wywalczyły chociażby Norwegia, Szwecja, czy Czarnogóra.

Z kim zagra Polska w barażach do Euro?

Już wiemy z kim Polska zagra w barażach. Od momentu zakończenia eliminacji byliśmy pewni, że zmierzymy się z Estonią na własnym terenie ze względu na to, że jesteśmy notowani wyżej w rankingu FIFA. Natomiast w drugim półfinale „polskiej ścieżki” znaleźć miała się Walia i ktoś z trójki: Finlandia, Islandia, Ukraina. Teoretycznie najtrudniejszym rywalem z tych zespołów byłaby Ukraina, jednak los oszczędził Walijczyków oraz Polaków, gdyż do ekipy z Wielkiej Brytanii dołączyła Finlandia.

Na kogo Polska może trafić w finale?

Reasumując, Polska zagra w pierwszym meczu baraży z Estonią u siebie. W przypadku awansu drużyna Michała Probiera zmierzy się na wyjeździe ze zwycięzcą pojedynku Walia – Finlandia.

Kiedy baraże do Euro 2024?

Skoro już wiemy, na czym polega idea repasaży, a także na kogo możemy w nich trafić, warto dowiedzieć się kiedy odbędą się baraże do Euro 2024? Zazwyczaj termin tych meczów przypada na koniec marca. Tak samo będzie również w przypadku najbliższego „miniturnieju” o awans na czempionat w Niemczech. Wszystkie mecze półfinałowe powinny zostać rozegrane 21 marca. Pięć dni później, 26 marca przyjdzie czas na finały baraży.

Miejmy nadzieję, że do tej pory nasza piłkarska kadra stworzy silny kolektyw, który będzie miał realną szansę na awans, a także godne reprezentowanie kraju na najważniejszym piłkarskim turnieju Starego Kontynentu.

Autor: Artur Różański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *