7 września, 2024
Kultura

Na białostockim kampusie pojawiły się rzeźby inspirowane puszczą

Na terenie uniwersyteckiego kampusu w Białymstoku można podziwiać wystawę rzeźb inspirowanych puszczą. Zobaczyć można tam m.in. kamienną głowę, Ducha puszczy, Bucza czy Gladiatora. Te drewniane dzieła sztuki stworzyły na kampusie piękną wystawę „Synteza Nauki i Sztuki”.

5 kwietnia została otwarta wystawa na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele uczelni. Pojawiło się na nim wielu zaproszonych gości, artystów oraz miłośników sztuki.

Wokół szklanej kuli pojawiło się aż 26 rzeźb. Są to dzieła stworzone przez siedmiu artystów. Stanisław Ostaszewski, kurator wystawy i artysta uważa, że wystawa ma wymiar uniwersalny. Bardzo mocno odnosi się ona do wierzeń, mistycyzmu, choć możemy znaleźć tam także rzeźby abstrakcyjne.

Nietypowa wystawa

Rzeźby znajdujące się na kampusie zostały podpisane: Duch puszczy, Gladiator, Kamienna głowa, Dialog, Strażnik puszczy, Ona, Lipa, Ślady. Wystawa była inspirowana puszczą. Prace zostały wykonane w latach 2019-2023.

Autorami wystawy są:

  • Stanisław Ostaszewski z Białegostoku
  • Jerzy Iwacik z Hajnówki
  • Wiktor Kabac z Hajnówki
  • Daniel Lipian-Kaniuk z Lublina
  • Wojciech Mendzelewski z Lublina
  • Wojciech Pawliczuk z Łodzi
  • Anna Maria Świtalska-Świć z Hajnówki

Okazuje się, że ustawienie drewnianych rzeźb nie było przypadkowe. Obiekty usytuowane wokół szklanej kuli miały swój cel. Jak podkreśla prorektor uczelni ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Karotkich, przedstawiona kompozycja może kojarzyć się z orbitowaniem w ogół Słońca. Gwiazda będąca w centrum układu, pokazuje odwieczny związek nauki ze sztuką. Takie wzajemne odziaływanie niewidzialnej siły wiążące piękno z mądrością, z wiedzą, objawia zalążek pełni, do której wędrują tak uczeni, jak i artyści.

Otwarcie wystawy

Otwierając wystawę dr hab. Krzysztof Karotkich powiedział:

To bez wątpienia świetne miejsce, żeby o tej naturze mówić. Zapytany niedawno, dlaczego rzeźby i sztuka w tym miejscu, odpowiedziałem, że wcale nie jest to nic odległego. Przecież nie można badać minerałów, pierwiastków, roślin, nie można dobrze uprawiać fizyki i matematyki, nie wiedząc, dlaczego to się robi. Wspólnym mianownikiem zawsze jest człowiek, a sztuka jest zawsze i tylko dla człowieka.

Podczas wernisażu rektor największej uczelni w województwie podlaskim prof. dr hab. Robert Ciborowski stwierdził natomiast:

Chcę Państwa serdecznie powitać w tym pierwszym etapie wprowadzenia sztuki do kampusu, bo na razie mamy tu nauki ścisłe i przyrodnicze. Mamy tutaj wszystko, co można obliczyć i wymierzyć, ale już niedługo – bo budujemy duży wydział humanistyczny, a obok powstanie siedziba nauk społecznych. Będzie wtedy tej sztuki coraz więcej. Ja akurat jestem ekonomistą, a ktoś kiedyś napisał, że ekonomia to najmłodsza z nauk i najstarsza ze sztuk. I chyba tak jest. We wszystkich naukach jakiś element sztuki, artyzmu i poszukiwania odnajdziemy.

Wystawę będzie można podziwiać do 30 czerwca. Z kolei 10 maja, w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, odbędzie się autorskie oprowadzanie przez jednego z twórców rzeźb Stanisława Ostaszewskiego. Nie można przegapić tej wystawy, która wydaje się bardzo ciekawym połączeniem sztuki i nauki.

Patrycja Żero

Fot. https://uwb.edu.pl/wydarzenia/synteza-nauki-i-sztuki-niezwykla-wystawa-rzezb-inspirowanych-puszcza-w-kampusie-uniwersytetu-w-bialymstoku-3473.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *