Mlekovita z dofinansowaniem rządu na nową fabrykę. Będzie niemałe wsparcie

\"\"

Mlekovita z dofinansowaniem od rządu na nową fabrykę mleka UHT w Wysokiem Mazowieckiem. Znamy planowane koszty inwestycji polskiego giganta. Nie jest tanio.

Rozwój Mlekovity w ostatnich latach

Mlekovita, firma przetwórcza z Podlasia, od 1992 r. stale prze do przodu. Obecnie jest największym producentem produktów mlecznych w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem w swojej branży. Firma w 2018 r. włączyła w swoje struktury dwa zakłady Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kaliszu. Z kolei w tym roku Mlekovita przejęła Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Czarnkowie. W 2020 r. przychody grupy wyniosły ok. 5,5 miliarda zł. Spółdzielnia eksportuje swoje produkty do ponad 160 krajów świata. Wartość eksportu firmy przekroczyła w 2020 r.1,3 miliarda złotych.

Nowa fabryka za astronomiczną kwotę

SM Mlekovita zainwestuje w fabrykę mleka UHT ponad 260 mln zł. Powstanie w Wysokiem Mazowieckiem, czyli w sąsiedztwie głównej siedziby przedsiębiorstwa. Projekt rozpoczął się już w 2021 r., a jego zakończenie planowane jest cztery lata później Największe wydatki planowane są jednak na przyszły rok, kiedy z budżetu firmy na ten cel ma zostać przeznaczone 100 mln zł. Fabryka docelowo ma zaoferować dodatkowe 52 miejsca pracy. Na razie jednak prezes grupy Dariusz Sapiński nie chce zabierać głosu w tej sprawie.

Ostatnią tego typu inwestycją Mlekovity była budowa fabryki proszków mlecznych w 2018 r. Wtedy również spółdzielnia mleczarska miała duże wsparcie władzy. Była wówczas uznawana przez Ministerstwo Gospodarki jako inwestycja o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2020.

Ile dołoży rząd?

Wiadomo już jakiej wysokości będą granty od rządu, a także w jakim czasie będą one przyznawane. Według doniesień mediów rząd ma wypłacić łącznie 27,3 mln zł. Ponadto jeszcze w tym roku będzie to 11,7 mln zł, a w kolejnym – 11,9 mln zł. Natomiast w 2025 roku ma to być dodatkowo ok. 3,7 mln zł.

Autor: Artur Różański

Fot. https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-bydlo/mlekovita-przejmie-osm-w-miechowie-szykuje-sie-dalsza-koncentracja-2492473

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *