Korzystanie ze smartfonów ma większy wpływ na zdrowie niż przypuszczaliśmy

XXX LO w Krakowie
\"\"

Wydawać by się mogło, że używanie telefonów komórkowych nie ma na nas zbyt dużego wpływu. Jednak koreańskie badania pokazują coś zupełnie innego. Przebadano 50 tys. nastolatków. Z analizy materiału wynika, że osoby korzystające ponad cztery godziny dziennie ze smartfonów częściej borykają się z problemami psychicznymi. Tacy użytkownicy częściej też sięgają po różnego rodzaju używki.

Doktorzy Jin-Hwa Moon i Jang Ho Cha z Hanyang Uniwersity Medical Center w Korei Płd. w publikacji na łamach „PLOS ONE” przypominają, że nastolatkowie coraz częściej w ciągu dnia korzystają ze smartfonów. Niektórzy naukowcy są zdania, że zwiększona ilość może znacznie zwiększyć ryzyko występowania wielu chorób i zaburzeń psychicznych. Jednak to nie wszystko. Częste użycie telefonu może powodować pogorszenie wzroku oraz problemy ze snem. Może także doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego.

Badania nastolatków korzystających ze smartfonów

Doktorzy Moon i Cha wraz ze swoimi współpracownikami przeanalizowali dane zebrane od 50 tys. Koreańczyków. Zostały one zebrane w latach 2017 i 2020 i dotyczyły długości czasu korzystania z telefonów komórkowych oraz stanu zdrowia tych osób. Badacze wzięli też pod uwagę różne czynniki demograficzne: wiek, płeć czy status społeczno-ekonomiczny.

Z przeanalizowanych treści naukowcy uzyskali następujący wniosek:

  • Od trzech lat liczba nastolatków korzystających ze smartfonu więcej niż dwie godziny niebezpiecznie rośnie z 64,3% w 2017 roku do 85,7% w 2020 roku.

Znaczący wpływ na zdrowie

U nastolatków używających przez ponad cztery godziny swojego smartfonu zauważono znaczące różnice. Osoby należące do tej grupy silniej odczuwały stres, regularniej miały myśli samobójcze oraz częściej sięgały po substancje psychoaktywne.

Autorzy są zdania, że ich badania mogą być pomocne przy opracowywaniu wytycznych dotyczących użytkowania smartfonów przez młodzież na całym świecie. Chcą, by młodzi ludzie mieli świadomość, że niebieskie światło i ciągłe użytkowanie smartfonu nie jest dla nich korzystne. A co istotniejsze poważnie szkodzi zdrowiu.

Tegoroczny raport UNESCO również mówi o złym wpływie nadmiernego korzystania z telefonów przez dzieci i młodzież. Wspomina też o przebodźcowaniu informacjami. Wynika z niego również to, że im więcej czasu młodzi ludzie spędzali ze swoim smartfonem, tym mieli większe problemy w nauce.

Jak widać, nadużywanie cyfrowych gadżetów jest szkodliwe dla młodych ludzi, ale pewnie też i dla dorosłych. Treści znajdujące się w naszym dotykowym, przenośnym prostokątnym medium kuszą. Czy będziemy umieli zastąpić telefony czymś innym? Pewne jest, że w dzisiejszym świecie to trudne zadanie, ale jak widać też szalenie potrzebne.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *