Kiedy będziemy mieli nowy rząd? Znamy harmonogram prac Sejmu

\"nowy

Już w najbliższy poniedziałek i wtorek rozstrzygnie się kwestia nowego rządu. Właśnie poznaliśmy szczegółowy harmonogram prac Sejmu w tym temacie.

Po niemal dwóch miesiącach od wyborów wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek i wtorek 11-12 grudnia ostatecznie zostanie rozstrzygnięta kwestia powołania nowego rządu.

Oto jak przedstawia się harmonogram sejmowych prac.

Na godzinę 10. w poniedziałek 11 grudnia zostało zaplanowane wystąpienie Mateusza Morawieckiego w związku z wnioskiem o wotum zaufania powołanego 27 listopada rządu. Do godziny 15. powinna odbyć się dyskusja w tym temacie, po której nastąpi głosowanie. Niedawno powołany przez prezydenta rząd nie ma zaplecza w postaci większości sejmowej, zatem wszystko wskazuje na to, że wniosek przepadnie. W takiej sytuacji potrzebny będzie tzw. drugi krok, gdzie to Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów.

Następnie zaplanowana jest półtoragodzinna przerwa, w trakcie której posłowie będą mogli zgłosić kandydatów na premiera. Jak powszechnie wiadomo, kandydatem sejmowej większości jest Donald Tusk. Około 16.30 rozpocznie się dyskusja w związku z powołaniem prezesa Rady Ministrów. Natomiast samo głosowanie nad wotum zaufania dla nowo wybranego premiera ma odbyć się ok. godziny 20.

Wtorek 12 grudnia zarezerwowany został natomiast na przedstawienie przez nowo powołanego premiera składu rządu. Następnie zaplanowano oświadczenia klubów w tym temacie. Wszystko miałoby się odbyć między godziną 9 a 15. Tuż po 15. powinno odbyć się głosowanie w sprawie przedstawionego składu Rady Ministrów.

Zaprzysiężenie nowo powołanego rządu – wedle zapowiedzi Kancelarii Prezydenta – odbędzie się najprawdopodobniej w środę 13 grudnia.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. Marcin Obara, PAP

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *