25 lipca, 2024
Lifestyle

Karma dla psów i kotów – jaką wybrać?

karma dla psa i kota

Karmienie naszych czworonożnych przyjaciół jest kluczowym elementem zapewnienia im zdrowego i szczęśliwego życia. W dzisiejszych czasach istnieje szeroki wybór karmy dla psów i kotów, ale jak wybrać najlepszą dla naszych pupili?

Zbilansowana dieta i jej znaczenie

Podstawą zdrowego życia naszych psów i kotów jest odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Takie składniki to m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały oraz woda. Brak któregoś z tych elementów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedobory witamin, nadwaga czy problemy z układem trawiennym.

Karma – sucha czy mokra?

Karma mokra

Od zawsze mokra karma jest dla wielu zwierząt bardziej apetyczna niż sucha. Tego typu karma nie tylko dostarcza naszym pupilom niezbędnych składników odżywczych, ale także zapobiega odwodnieniu. Koty nie piją wody tak chętnie jak psy, przez co są narażone na tego rodzaju niedobory. Tymczasem podczas jedzenia mokrej karmy wchłaniają blisko 80% wody. Ma ona również bardziej intensywny zapach i smak niż sucha karma dla kota. Jej smak i konsystencja z pewnością jest bardziej zachęcająca niż w karmie suchej, a także łatwiejsza do strawienia.

Karma sucha – uzupełnienie diety

Sucha karma nie powinna być głównym źródłem pożywienia, ale może być świetnym uzupełnieniem dla diety naszego zwierzęcia. Karma sucha jest wygodna w przechowywaniu, ma dłuższy okres ważności. Gryzienie tej karmy pomaga też w czyszczeniu zębów kota i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Dostępna jest w różnych smakach i dla każdego ze zwierząt w zależności od wieku czy wielkości.

Jaki skład powinna mieć mokra karma?

W mokrej karmie nie powinno być konserwantów i sztucznych barwników, które są szkodliwe dla kociego organizmu. Również warto uważać na produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie są one mile widziane w dobrych karmach. Natomiast produkty bogate w białko są świetnym wyborem. Warto spojrzeć wówczas także na węglowodany, nie powinno być ich za dużo. W składzie najlepszych mokrych karm znajdziesz takie składniki karmy jak: dobrej jakości mięso, podroby (wątróbka, nerki czy serca), tauryna, oleje, witaminy i minerały.

Autor: Martyna Juruś

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *