16 września, 2024
Lifestyle Psychologia

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

uczenie się
\\\"\\\"

Życie to nieustanny rozwój. Ciągle idzie do przodu, podobnie jak my. Codziennie poznajemy nowych ludzi i nowe rzeczy. Uczymy się praktycznie bez końca, a przez to także ulepszamy siebie. Jednak jak się uczyć, żeby się faktycznie nauczyć?

Systematyczna praca

Nauka to czasochłonny proces. To jak się uczyć, żeby się nauczyć jest podstawą jego efektywności. Na pewno zdobywanie wiedzy i umiejętności wymaga od nas systematyczności. Warto codziennie znaleźć czas na przyswojenie określonych informacji. Metoda „małych kroków” to najlepszy sposób, żeby przygotować się na czas i opanowywać większy zakres materiału w wyznaczonym terminie. Systematyczna praca zawsze się opłaca. Uczenie się na bieżąco sprawdza się na każdym etapie edukacji. Nie zawsze jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego w krótkim czasie. Wtedy uczenie się na bieżąco to idealne rozwiązanie.

Zaplanowany proces

Nauka, gdy jest zaplanowana, idzie nam zdecydowanie sprawniej. Jeśli chcemy szybko przygotować się, np. do egzaminu albo w ogóle uczyć się w sposób efektywniejszy, warto zaplanować swoją naukę w czasie. Kiedy znamy swoje możliwości, możemy podzielić naukę na realne etapy. Trudno opanować dużo treści w krótkim czasie i trudno jest to zrobić z dnia na dzień. Dlatego zaplanujmy edukację w czasie. Dobrze jest po prostu mieć swój własny plan na naukę. W ten sposób nie obciążamy także naszego organizmu. Bo planując proces uczenia, rezerwujemy czas na nasze inne aktywności, które też są niezbędne.  Planowanie nauki uwzględnia dodatkowo czas na przerwę między kolejnymi etapami.

Pełna koncentracja

Jeśli mamy za zadanie przerobić określony materiał, warto się skupić jedynie na tym. W rozproszeniu zdecydowanie trudniej jest się nauczyć. Jeśli już zamierzamy się uczyć, to zajmijmy się tylko nauką. Na jej czas wyeliminujmy wszystkie rozpraszacze. Wyłączmy telewizor, komputer i telefon. Niech naszym jedynym zajęciem będzie nauka. Pełne skupienie gwarantuje, że przebiegnie ona sprawnie i bez zbędnych przerw. Wyłączmy się na chwilę „dla świata”, bo teraz najważniejsza jest nasza edukacja. Pełne skupienie to dodatkowo sposób na to, jak się uczyć, żeby się nauczyć szybciej niż zwykle.

Przyjemne miejsce

Nauka jest efektywna, kiedy sprzyja temu otoczenie. Każdy z nas ma na pewno takie miejsce, w którym uczy mu się najlepiej i najszybciej. Każdy uczy się inaczej i potrzebuje innych warunków do nauki. Dla niektórych takich miejscem będzie, np. własny pokój lub biblioteka. Niektórzy potrzebują bezwzględnej ciszy, innym dobrze się uczy w grupie, a jeszcze innym w parku. Znajdź swoje miejsce i zorganizuj je w taki sposób, że uczenie się będzie przyjemne.

Praca nad sobą

Nie zawsze chce nam się uczyć. Problemem efektywności w nauczaniu jest wtedy brak motywacji. Nie wiemy, po co się uczyć, a dodatkowo nie wiemy jak. To z kolei utrudnia cały proces. Grunt to znaleźć w sobie wewnętrzną motywację. Nauka to zatem nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności na dany temat, ale także ciągłe dopingowanie siebie. To ciągłe motywowanie siebie, że warto to robić głównie dla siebie. To więc nieustanna praca nad sobą i szukania sposobów na lepsze przyswajanie wiedzy. Poznając siebie, możemy znaleźć sposób na siebie. Wiemy, na co nas stać i że nasze ograniczenia mogą być głównie w naszej głowie. Pokonać własne ograniczenia to także zwiększyć tempo i efektywność nauki. Możemy to zrobić tylko MY, więc do dzieła.

Autor: Wioleta Nowicka

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *