7 września, 2024
Lifestyle

Jak możemy pomóc jerzykom i innym ptakom

jerzyki pomoc

Przełom wiosny i lata to okres, w którym różne gatunki ptaków mają sezon lęgowy. Gniazda są bezustannie opuszczane przez niezliczoną ilość tych stworzeń. Wraz z pojawianiem się podlotów wzrasta ryzyko śmierci czy uszkodzenia ciała w wyniku lekcji latania. Zatem jak można pomóc ptakom tym dużym i małym?

Internauci z całego świata uczestniczą w szczególnych transmisjach na żywo. Właśnie rozpoczął się sezon lęgowy ptaków, a w gniazdach umieszczone są kamery, które pozwalają nam obserwować naturę z bliska. Całą dobę transmitują życie tych niezwykle interesujących stworzeń. W Polsce bardzo znanym gatunkiem są sokoły z Lublina, które stały się tak popularne, że ich życie można porównać niemal do telenoweli. Kamery umieszczane są także m.in. w bocianich gniazdach.

Pomoc małym ptakom

Okres lęgowy to także lekcje latania, dzięki którym młode uczą się przemieszczać w przestworzach nieba. Takie próby kończą się nie raz nawet tragicznie. Czasami podloty źle oszacują odległość i z wielkim hukiem spadają na ziemię. Gdy dojdzie do takiej sytuacji najlepiej włożyć rannego ptaka do pudełka lub innego opakowania i zawieść go do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub ośrodka zajmującego się dzikimi zwierzętami. W naszym kraju istnieje ponad 70 miejsc, które na co dzień zajmują się rehabilitacją zwierząt zamieszkujących lasy, jeziora, pola, łąki czy morze.

Jerzyk leżący na ziemi

Co roku wiele wątpliwości budzi jerzyk. Jest to niewielki ptak, który żywi się latającymi w powietrzu owadami, takimi jak: komary, muchy. Jerzyki w naszym kraju występują niemal wszędzie. Szczególnie często można na nie natrafić w dużych miastach. We wschodniej części Polski i na Mazurach, jerzyki zamieszkują stare lasy. Te niezwykłe ptaki lubią budować swoje gniazda w klifach czy budkach lęgowych, które są zbudowane specjalnie dla nich. Jerzyki to ptaki wędrowne, jednak mają one jedną trudną przeszkodę.

Młode jerzyki, które nie mają w pełni wykształconych skrzydeł, nie umieją poderwać się do lotu z ziemi. Oznacza to, że ich próby lotu mogą skończyć się dla nich naprawdę źle. Zatem, jak pomóc ptakom, które żyją w powietrzu niemal 10 miesięcy?

Aktywiści na rzecz dzikich zwierząt radzą, żeby położyć sobie jerzyka na dłoni, a następnie szybko przejść z nim kilka metrów. W ten sposób ptak powinien zrozumieć, o co chodzi i ruszyć w drogę. Jeśli jednak tego nie robi, może to być sygnał, że jest chory lub ranny i wymaga pomocy.

Patrycja Żero

Fot. Pixabay.com | OlegD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *