27 lipca, 2024
Zdrowie

Brzoza – wszystko co warto o niej wiedzieć

Drzewa od bardzo dawnych czasów są symbolem jednoczącym człowieka z naturą. Wiele z nich stało się symbolem kultury i tradycji. Dzisiaj o brzozie, jednym z najpopularniejszych drzew, które często jest sadzone jako przedplon przy zalesianiu.

Mistyczna symbolika brzozy


Gałązki brzozowe mają istotną symbolikę na ziemiach Słowian, w szczególności podczas obrzędów religijnych. Obyczajowość ta w miastach zanika, ale na wsiach jest nadal widoczna. Podczas procesji Bożego Ciała, wokół ołtarzy wbija się gałązki brzozowe, które po skończonym nabożeństwie wierni zabierają do domów jako symbol ochrony nad domem.


Właściwości drewna brzozowego

Drewno brzozy charakteryzuje się niezbyt dobrą trwałością, ale posiada wysokie własności mechaniczne, a jego obróbka jest łatwa. Drewno brzozy wykorzystywane jest podczas wyrobu mebli, w przemyśle papierniczym i drzewnym. Dawniej wyrabiano z niego koła, a z plecionek z łyka brzozowego wykonywano brzozowe rózgi.


Brzoza w ziołolecznictwie i drzewoterapii

Brzoza ma bogate zastosowania prozdrowotne. Jej liście mają działanie napotne, przeciwreumatyczne, moczopędne i odtruwające. Biała kora brzozy może być stosowana jako środek leczniczy ze względu na zawartość betuliny.


Brzozy od wieków służyły Słowianom jako źródło cennych składników pochodzących z wody brzozowej, inaczej zwanej oskołą. Ta ciecz pojawia się zazwyczaj na początku wiosny i można ją zbierać już z kilkuletnich drzew. Oskoła doskonale gasi pragnienie, a jej wydobycie nie szkodzi drzewu. Można ją również zakonserwować, gotując ją z kwaskiem cytrynowym.
Drzewa mają również zdolności mistyczne, ponieważ jak każdy obiekt, posiadają swoją unikalną energię. Już samo przebywanie w ich otoczeniu, siedzenie pod nimi czy przytulanie się do drzewa może pomóc podnieść zdolności ludzkiego ciała. Brzoza dodaje energii, działa szczególnie dobrze jako wsparcie w stanach depresyjnych. Wspomaga walkę z przeziębieniem i grypą.

Elżbieta Grabka

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *