25 lipca, 2024
Wydarzenia

Uratuj Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny przed zamknięciem

\\\"\\\"

Nie bądź obojętny! Wesprzyj akcję ratowania Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego.

Wspomóż razem z nami akcję ratowania Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, któremu grozi zamknięcie. Dzieci szczególnie potrzebujące wkrótce mogą stracić bezpieczne schronienie. Liczy się każda złotówka.

Dzieci, których nikt nie chce

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku prowadzony jest od 23 lat, a fundacja zajmująca się nim funkcjonuje od 1997 r. Obecnie na terenie placówki przebywa ok. 25 dzieci. Większość z nich boryka się z problemami zdrowotnymi (zespół FASD [Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych], wcześniactwo i związane z nim powikłania zdrowotne, choroby genetyczne). Przez cały okres funkcjonowania IOP dał dom tymczasowy ponad 1500 maluchom. Wszyscy podopieczni trafiają tam skierowane przez PCPR-y jako dzieci niechciane, porzucone, oddane, gdy z powodu np. sytuacji zdrowotnej, nie znajdzie się dla nich innego miejsca. Zajmują się nimi ludzie z pasją – pracownicy i wolontariusze, dla których to coś więcej niż zwykła praca, to życiowa misja. 

Trudna rzeczywistość

W ciągu ostatnich trzech lat w związku z ogólnoświatowymi wydarzeniami: pandemia Covid-19, sytuacja na Ukrainie, ośrodek boryka się z coraz większymi rachunkami za prąd i innymi opłatami. W związku z tym kwota potrzebna do sprawnego funkcjonowania placówki wzrosła aż dwukrotnie – z ok 780 tys. w roku 2020 do 1,55 mln zł obecnie.

Część środków niezbędna do zarządzania finansami placówki pochodziła z budżetu samorządu województwa. Władze ośrodka złożyły już wniosek o zwiększenie dotacji na przyszły rok. Nie ma jednak pewności, że odpowiedź będzie pozytywna. A nawet jeśli wsparcie w większej kwocie uda się zdobyć, prawdopodobnie potrwa to kilka miesięcy. Aby przerwać ten czas, placówka założyła internetową zbiórkę. Z uwagi na coraz większe koszty funkcjonowania, placówce może grozi zamknięcie. 

Każdy z nas może pomóc!

Jeśli zamierzenia ośrodka się nie powiodą, przestanie on po prostu działać. Wówczas o losie dzieci, które znajdują się pod opieką pracowników zdecyduje PCPR, który je tam skierował. Nie pozwólmy dzieciom na odebranie im jedynego bezpiecznego miejsca do życia!

Link do zbiórki znajdziecie TUTAJ.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot: Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *