16 października, 2024
Sport

Francuscy kibice nawiązali do czasów II wojny światowej

W miniony weekend kibice Lorient zaprezentowali efektowną oprawę, która zyskała rozgłos na polskim Twitterze za sprawą pasjonata Ligue 1 – Bartka Gabrysia.

Poniżej prezentujemy tweet tego użytkownika z nagraniem:

Pomysłowość kibiców Lorient

Poprosiliśmy o parę słów nieocenionego fana ligi francuskiej:

\”To już druga oprawa związana z historią miasta Lorient. Dwa tygodnie temu przed meczem z Nantes kibice Lorient zaprezentowali tifo nawiązujące do powstania miasta w 1666 roku. Mieliśmy okazję zobaczyć oprawę, która pokrótce pokazuje przedwojenną historię miasta, przed okupacją i bombardowaniami, pojawiają się zabytkowe budynki, np. poczta czy Kościół świętego Ludwika. W drugiej wersji nad miastem pojawiają się już samoloty. Na niej również widoczne są zabytki, ale nad miastem zaczynają latać samoloty. Aż nagle za sprawą bombardowań zamieniają Lorient w ruinę (jak zresztą głosi napis)\” – opowiada Bartek Gabryś.

Kibice Bredy dziękują Polakom

W 2019 roku NAC Breda i kibice tej drużyny w kreatywny sposób podziękowali Polakom w 75. rocznicę wyzwolenia ich miasta z rąk okupantów przez naszych rodaków. Zacytujmy stronę mojaniderlandia.pl, gdzie ta sprawa została opisana:

\”Flaga, którą wywiesili kibice była niebotycznych rozmiarów. Przedstawiała żołnierzy 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka, a w centralnej części znajdował się napis ,,Dzięki”.

U dołu flagi widniał podpis w języku niderlandzkim: ,,29 października 1944 roku – wyzwoleni przez Polaków”. 

Wywieszenie podziękowania nastąpiło przed pierwszym gwizdkiem piłkarskiego meczu, w sektorze największych kibiców klubu NAC. 

Znaczący jest również fakt, że rozpoczęcia zawodów dokonali potomkowie Polaków walczących w Bredzie – Jack Sutarzewicz i Michel Lessmann. 

 – Cudowny hołd dla polskich wyzwolicieli przed rozpoczęciem meczu NAC – FC Emmen – napisali przedstawiciele klubu na swoim twitterze\”.

Kibice Legii pamiętali o Powstaniu Warszawskim

Swego czasu ultrasi Legii Warszawa z Żylety zaprezentowali poruszającą oprawę, która stała się potem internetowym viralem i było o niej głośno także za granicą:

Jak widać, polscy i zagraniczni kibice, pamiętają o bolesnej historii i potrafią w bardzo sugestywny sposób o niej opowiadać na stadionach.

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Fot: Przegląd sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *