Jako pedagog nie znam lepszego przesłania na każdy etap istnienia świata – „Dziecko jest jutrem” (Janusz Korczak).
O potrzebie równości praw
Nie ma praw dziecka w tym rozumieniu, że są, ale prawa człowieka. Dziecko przynależy do świata praw człowieka. Oczywiście chcemy je chronić szczególnie, przecież są mniej silne, odporne. Jesteśmy odpowiedzialni za to, czy mają warunki do wzrostu. Jeśli je mają – myślimy o świecie przyszłości, którego doświadczamy i doświadczymy przez nie.
Nasze wspólne losy
To, jakie będą dzieci determinuje to, jaki będzie świat, już za parę lat, już za chwilę… Stale dorastają. Ciągle z nimi coś nowego dodawanego jest do świata, a coś, czasem na jakiś czas idzie na margines.
Świat współczucia
Świat jest dla każdego, dla każdego życia. Niezależnie, co kto zrobił, należy stworzyć mu warunki, aby żył lepiej, nie zmarnował swojego życia. To dziedzictwo wybitnego psychologa Marka Kotańskiego, które przekazał genialnej psycholog klinicznej Barbarze Rosiek, a ona uczyła go mnie… Pedagoga. W istocie nie ma człowiek takiej mocy jakiegoś sądu ostatecznego nad drugim człowiekiem, jest za mało kompetentny, by przeniknąć nawet sam siebie… Zawsze należy zrobić wszystko, żeby człowiek mógł żyć dalej, niezależnie, co się wydarzyło (jak przekonywał Kotański), ale to nie znaczy, że popieram to… co zrobił. Popieram życie, nie śmierć.
Nie jestem zwolenniczką kary śmierci, żadnej kary, która upokarza i wyniszcza, mimo wszystko… Każdego można poprowadzić w świat, by go tworzył, wymagać od niego zmiany i zaangażowania w naprawę sytuacji. Inna resocjalizacja dla mnie nie ma sensu. Absurdem jest dla mnie, gdy w różnych rejonach świata już dzieci chce się karać za błędy, których czasem nawet nie rozumieją. Niezależnie jak są ciężkie, czy to nie społeczeństwo zaopatrzone w różne schematy działań wychowuje siebie na przyszłych oprawców, aby skazywać ich na niebycie? Chcę wierzyć w człowieka, że zawsze można go wychowywać, nawet ze złego wyprowadzić nową drogę… Pedagogika jest pełna nadziei i nie znosi złych zakończeń.
Autor: Katarzyna Lisowska
Fot. Canva