Istnieje wiele różnych sposobów na zabawę z dzieckiem. Nawet wtedy, gdy niemożliwa jest zabawa na powietrzu. Rodzicom jednak niestety często brakuje pomysłów. Wtedy uciekają się do najprostszych sposobów, jakim jest posadzenie dziecka na kanapie i włączenie mu bajki. Nie ma w tym nic złego, bowiem bajki też niosą za sobą pewien rodzaj nauki. Jednak jak we wszystkim, tak i w bajkach należy zachować pewien umiar. Zbyt długie spędzanie czasu na oglądaniu bajek ma negatywny wpływ na rozwój małoletnich.
Czym zająć dziecko?
Brzydka pogoda za oknem i nie masz pomysłu, czym zająć dziecko? Znowu bajka??? O nie. Są ciekawsze sposoby na zajęcie malucha w domu.
Gdy aura na zewnątrz nie sprzyja spędzaniu czasu na placu zabaw, pobawcie się w domu. To świetna metoda nie tylko na zajęcie malucha, lecz także wspólne spędzenie czasu, a co za tym idzie – budowanie wzajemnej więzi.
Zabawa ma także ogromny wpływ na rozwój dziecka. Umożliwia mu poznanie świata oraz poniekąd przygotowuje do dorosłego życia – dziecko uczy się pełnienia różnych ról. Pobudza swoją wyobraźnię i kreatywność oraz uczy wykonywania różnych czynności. Oprócz standardowych zabaw takich jak np. rysowanie, czy układanie puzzli można „pójść” w bardziej kreatywne zajęcia. Warto jednak pamiętać, że dzieci to istoty niecierpliwe i szybko się nudzą. Oto kilka pomysłów domowe zabawy z dzieckiem:
Przykładowe zabawy
- Doskonała zabawa dla niemowląt „Grzechotka – zrób to sam”. Do ich wykonania przydadzą ci się butelki po wodzie mineralnej (małe).
Na czym polega zabawa?
Umieśćcie w każdej z butelek ziarna fasoli grochu lub ryżu. Może być też soczewica. Zakręć butelkę. Dziecko z pewnością zainteresuje się nową zabawką, którą będzie mogło kreatywnie wykorzystać.
Zabawy dla nieco starszych dzieci
- Tu ciekawym pomysłem może być znana i lubiana przez dzieci zabawa w chowanego. W tym przypadku jednak polega ona na tym, że należy wybrać kilka różnych zabawek, najlepiej najbardziej lubianych przez dziecko. Następnie chowając po kolei każdą z wybranych zabawek pytamy dziecko, jakiej brakuje. Ten rodzaj zabawy pozwala na rozwijanie zdolności logicznego myślenia, a oprócz tego uczy obserwowania.
- Uśmiechnięte buźki – taki mały teatrzyk z pacynkami. Można wykonać je samemu. Do tego jednak będzie potrzebny flamaster lub marker. Narysujcie buźki na palcach. I gotowe! Można zacząć zabawę udając, że pacynki między sobą rozmawiają.
Autor: Anna Marciszewicz
Fot: Canva