Wrestling: co CM Punk może dać WWE?

\"CM

CM Punk powrócił do WWE po ponad dziewięciu latach przerwy. Pojawiając się na gali, zawodnik przyćmił pierwszy od ponad roku występ Randy’ego Ortona, a walka wieczoru Survivor Series zeszła na dalszy plan. Dla fanów wrestlingu była to spora niespodzianka, bo wiele wskazywało, że Amerykanin nie pojawi się w firmie ze Stamford. Co 45-latek może dać federacji?  

25 listopada 2023 roku fani WWE byli świadkami wielkich powrotów. Podczas ekscytującej walki wieczoru, w której Seth Rollins, Jey Uso, Cody Rhodes i Sami Zayn mierzyli się z grupą Judgment Day i Drew McIntyre’m, tych pierwszych wsparł Randy Orton. Viper wydatnie pomógł w odniesieniu zwycięstwa. Celebracja nie trwała jednak długo, bo na arenie pojawił się CM Punk. Lepszego momentu być nie mogło – gala odbyła się na Allstate Arena w Ilinois, rodzinnym stanie Punka. 

CM Punk – kim jest? Życie prywatne 

Phil Brooks, bo tak naprawdę nazywa się ten zawodnik, urodził się w 1978 roku w Chicago w stanie Illinois. Jak większość wrestlerów, karierę zaczynał od występów w organizacjach niezależnych. Szybko robił postępy, walczył przeciwko tak uznanym zapaśnikom jak Eddie Guerrero czy Rey Mysterio. Pod koniec 2002 roku trafił do Ring of Honor – federacji, która dopiero raczkowała, ale miała ambitne plany. CM Punk okazał się ważnym punktem w rozwoju organizacji, która w niedalekiej przyszłości stała się ważnym graczem na amerykańskim rynku. Prywatnie związany jest z AJ Lee, byłą zapaśniczką, która występowała w WWE. Para w 2014 roku wzięła ślub.

CM Punk – kariera, początki 

Talent CM Punka dostrzeżono w WWE, którego zakontraktowano w 2005 roku. Po kilkumiesięcznym okresie w szkółce Brooks zadebiutował w jednym z głównych programów WWE – ECW. W krótkim promo wyjawił, że jest wyznawcą kultu straight edge. Nie pali papierosów, nie pije alkoholu. Nie bierze narkotyków, unika używek. Jego uzależnieniem jest wrestling i rywalizacja. Cały materiał możecie zobaczyć tutaj. 

W ekspresowym tempie stał się liderem ECW, a zwieńczeniem tego miana było zdobycie najważniejszego mistrzostwa w rosterze – ECW Championship. Wkrótce w wyniku draftu przeniesiono go na RAW, gdzie otworzyły się przed nim nowe możliwości. Warto przypomnieć, że CM Punk wówczas był posiadaczem walizki Money in The Bank, którą zgarnął na WrestleManii XXIV. To niezwykle cenny przedmiot, bo gwarantuje on walkę o główny tytuł w dowolnym momencie. Atrybut zamienił na mistrzostwo wagi ciężkiej.  

Dzięki temu wyznawca straight edge wskoczył do czołówki, w której utrzymywał się praktycznie do końca pobytu w WWE. Rok później powtórzył osiągnięcie, mianowicie wygrał walizkę MiTB skutecznie ją wykorzystując i przejmując ponownie World Heavyweight Championship. Stał się pierwszym (i dotychczas jedynym) zawodnikiem, który zwyciężył w tego rodzaju walce dwukrotnie z rzędu. Feud o pas z Jeffem Hardy’m prowadził przez kilka miesięcy.  

Pipebomb kulminacyjnym momentem 

Za przełomowy moment w karierze CM Punka należy uznać słynne przemówienie, które wygłosił podczas tygodniówki RAW 27 czerwca 2011 roku. Zawodnik interweniował w walce Johna Ceny, przyczyniając się do jego przegranej. Następnie usiadł na rampie i zaczął wylewać swoje żale. O sytuacji wypowiedział się dla naszego portalu Piotr Gilewski – redaktor wrestlefans.pl:

Na pewno wpłynęła na karierę CM Punka, który z solidnego pracownika wyrósł na jedną z czołowych gwiazd. Jego późniejsze odejście było bolesne, ale WWE jak zwykle dało sobie radę. Nie bez powodu były prezes WWE, Vince McMahon, raczył mówić, że \”nikt nie jest większy od WWE.

CM Punk miał pretensje do zarządu, że nie otrzymał walki wieczoru na WrestleManii, na którą jego zdaniem zapracował. Oberwało się Johnowi Cenie, który usłyszał, że jest od niego lepszy tylko w jednej rzeczy – podlizywaniu się prezesowi WWE – Vincowi McMahonowi. Zarzucił fanom, że kupują gadżety, na których nie ma jego wizerunku. Ponadto wytknął im, że proszą go o autograf, a następnie wystawiają na aukcji w Internecie, bo są zbyt leniwi, żeby iść do pracy. W porównaniu do innych, czołowych gwiazd, nie otrzymywał zaproszeń do programów typu talk-show, ani nie otrzymywał propozycji wystąpienia w filmach. 

Chciałbym wierzyć, że ta organizacja będzie lepsza po śmierci Vince’a McMahona, ale przejmą ją jego idiotyczna córka, ograniczony zięć i reszta tej głupiej rodziny

CM Punk podczas Monday Night Raw 27 czerwca 2011 r.

Po tych słowach Brooksowi wyłączono mikrofon, a następnie go zawieszono. Wypowiedź CM Punka była szeroko komentowana nie tylko w środowiskach związanych z wrestlingiem. Długo zastanawiano się, czy cała sytuacja była ustalona, czy zawodnik wyszedł poza skrypt. Faktem jest, że to wydarzenie jest jednym z ikonicznych w historii WWE. Całe wystąpienie po polsku dostępne poniżej.

Kolejne sukcesy, niezapomniany reign

Dopiero po kilku latach Triple H, prywatnie zięć McMahona, a obecnie CCO federacji ujawnił, że promo Punka było wyreżyserowane. Gdyby było inaczej, bohater tego tekstu szybko zakończyłby swoją pracę. Tymczasem kariera CM Punka nabierała tempa, konflikt z Ceną zakończył zdobyciem pasa WWE, ale natychmiast go stracił na rzecz Alberta Del Rio, który wykorzystał na nim walizkę Money in The Bank. 

W listopadzie 2011 roku CM Punk odzyskał mistrzostwo WWE pokonując Meksykanina. Następnie zaliczył imponujące panowanie z tytułem trwające 434 dni – wówczas nikt nie był tak długo w posiadaniu tego pasa w XXI wieku (7. wynik w historii). Ostatecznie opuścił na dobre firmę w 2014 roku. Nie dogadał się z federacją w sprawie przedłużenia kontraktu, który wygasł.  W podcaście Art of Wrestling Colta Cabany miał za złe WWE, że zmagając się z urazami, władze nie dały mu kilka tygodni wolnego, by podreperować zdrowie. W tym czasie regularnie występował na live eventach (galach, które nie są emitowane w telewizji, są dla fanów zgromadzonych na hali). 

Szukanie pomysłu na siebie 

Po odejściu z WWE CM Punk zastanawiał się, jaką drogę obrać. Wydaje się, że wówczas czuł się wypalony, jeśli chodzi o wrestling. Chciał jednak pozostać w sferze sztuk walki. Szybko związał się z Ultimate Fighting Championship – najpopularniejszą federacją MMA. Sukcesy odnosili tam Joanna Jędrzejczyk czy Jan Błachowicz. Dla Brooksa występy w oktagonie nie były tak udane. Debiut nastąpił dopiero półtora roku po podpisaniu kontraktu. W pierwszej walce Punk przegrał z Mickey’em Gallem. Drugiej szansy również nie wykorzystał, pojedynek z Mike’m Jacksonem zakończył się porażką. Po tym dał sobie spokój z MMA. 

W listopadzie 2019 roku CM Punk zaczął się pojawiać w programie WWE Backstage, gdzie omawiano najważniejsze wydarzenia z minionego tygodnia. To oczywiście podsyciło plotki o jego powrocie do ringu. Sam zainteresowany stanowczo temu zaprzeczył, tłumacząc, że ma umowę z FOX – telewizją, która emitowała wspomnianą audycję, a nie samą federacją.  

Witamy w AEW 

Przed kilkoma laty wyrósł poważny konkurent dla WWE. W 2019 roku powstała organizacja All Elite Wrestling. Jej założycielem jest Tony Khan – biznesmen specjalizujący się w branży sportowej. Świetny start nie byłby możliwy, gdyby nie fundusze. Inwestorem jest Shahid Khan, ojciec Tony’ego. AEW to nie jedyny produkt znajdujący się w rękach rodziny Khanów. W posiadaniu miliarderów jest także klub piłkarski Fulham FC oraz zespół futbolu amerykańskiego, Jacksonville Jaguars. 

Już na starcie zbudowano imponujący roster z wieloma rozpoznawalnymi postaciami. W ringu AEW zaczęli występować tak utytułowani wrestlerzy jak Chris Jericho, Jon Moxley czy Cody Rhodes. Tony Khan sukcesywnie ściąga większość osób zwolnionych z WWE, oferując im znacznie wyższe wynagrodzenie. Po pięciu latach z pewnością można ocenić, że AEW jest aktualnie drugą siłą w świecie wrestlingu. 

CM Punk i AEW – dlaczego się nie udało?

Tony Khan dogadał się z CM Punkiem, pierwszy raz pojawił się, a jakże, w Chicago. Na pierwszy rzut oka fantastyczny ruch, ale z czasem okazało się, że jego zatrudnienie bardziej zaszkodziło AEW niż pomogło. Brooks bowiem nie znalazł porozumienia z wieloma zawodnikami z szatni. Był w otwartym sporze z Kenny’m Omegą, Adamem Page’m czy braćmi Jacksonami. Sprawa zakończyła się wielką awanturą po zakończeniu jednej z gal.  

Szef federacji chciał załagodzić sytuację. Utworzył nawet nowy program – na AEW Collision gwiazdą numer 1 miał być Punk. W dłuższej perspektywie nie przełożyło się to jednak na oczekiwane wyniki oglądalności. Audycje federacji wyraźnie przegrywały z formatami od WWE. Najważniejsza tygodniówka, AEW Dynamite, ma mniejszą oglądalność od WWE NXT, który jest trzecim programem w hierarchii WWE. 

CM Punk jest osobą, która zbudowała wrestlingową karierę na kontrowersjach. On polaryzuje ludzi, nie tylko fanów, ale i osoby wokół siebie. Z jednej strony to jest przepustką do jego popularności, z drugiej strony pułapką. Z tego co wiadomo w AEW uczestniczył w dwóch bójkach, a na dodatek groził prezesowi AEW, Tony\’emu Khanowi, stąd jego przygoda z AEW musiała się skończyć – dodaje Gilewski.

Sam zawodnik nie był wystarczająco przygotowany do występów pod względem fizycznym. W trakcie walk popełniał botche, czyli nieplanowe błędy (np. nieprawidłowo wykonana akcja). Fani na serwisie cagematch.net w 2022 i 2023 roku ocenili go na 8.86 w dziesięciostopniowej skali – oczywiście nadal jest to świetny wynik, ale w poprzednich latach Punk utrzymywał regularnie średnią na poziomie 9 lub 9,5.  

Czarę goryczy przelał kolejny konflikt Brooksa, tym razem wdał się w sprzeczkę z Jackiem Perrym. Doświadczony wrestler miał pretensje do młodziana, że wykonał nieustalony wcześniej niebezpieczny spot podczas All In w Londynie. Nikomu nic się nie stało, ale doszło do rękoczynów pomiędzy wspomnianą dwójką i po kilku dniach śledztwa zdecydowano się zwolnić CM Punka. 

Co CM Punk może dać WWE? 

CM Punk powrócił do WWE po ponad 9 latach przerwy. Triple H podczas konferencji wspomniał o kilku ważnych kwestiach, mówiąc o powrocie Punka. Stwierdził, że jeśli fani WWE tego chcą, to właśnie na to pójdzie. Wspomniał również, że on i Punk są teraz inni i zmienili się jako ludzie. Ich relacje są znacznie lepsze niż kilka lat temu. Potwierdzić może to wspólne zdjęcie umieszczone na Instagramie. Wróćmy do głównego zagadnienia, co CM Punk może dać WWE zarówno pod względem ringowym jak i marketingowym?

Filmik z jego powrotu do WWE pobił wszelkie rekordy firmy na YouTube, osiągając ponad 7 milionów wyświetleń. Wydaje się być w dobrej formie. Pierwsze tygodnie po powrocie przyniosły wzrosty oglądalności programów w których wystąpił, lepszą sprzedaż biletów na wydarzenia z jego udziałem i ogromne wpływy ze sprzedaży jego gadżetów. Można CM Punka lubić albo nie lubić, ale dopóki dobrze się zachowuje, dla WWE jest zwyczajnie żyłką złota – stwierdził Piotr Gilewski.

Póki co CM Punk ma za sobą pierwszy pojedynek w ringach WWE po przerwie. Podczas show w Nowym Jorku na słynnym Madison Square Garden pokonał Dominika Mysterio, a starcie zdaniem osób obecnych na arenie wypadło solidnie i zebrało pozytywne reakcje. W dodatku zawodnik zadeklarował swój udział w Royal Rumble Matchu, gdzie z miejsca stał się jednym z faworytów do zwycięstwa w tej prestiżowej walce. Fanom pozostaje śledzić, jak rozwinie się sytuacja Brooksa w najsłynniejszej wrestlingowej organizacji.

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. WrestleTalk

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *