Cavaliada Tour

Cavaliada Tour to wielkie wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy ludzi. Jego celem jest rozpowszechnienie jeździectwa jako dyscypliny sportu. Zawody odbywają się co roku w czterech miastach: Sopocie, Warszawie, Krakowie, a także Poznaniu. Z pewnością będzie to ciekawa atrakcja, w szczególności dla miłośników koni.

Cavaliada Tour to największy cykl zawodów halowych z udziałem koni w Polsce, któremu towarzyszą niesamowite emocje. Usankcjonowany został przez FEI, czyli  Międzynarodową Federację Jeździecką. Wydarzenie to ma na celu rozpowszechnienie tej dyscypliny sportu.

Krótka historia

Początki Cavaliady związane są z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Od 1993 roku organizowano podczas nich zawody jeździeckie. Pierwszym organizatorem w roku 2009 był właściciel obiektu Międzynarodowe Targi Poznańskie, który wcześniej pełnił funkcję jedynie gospodarza. W 2010 roku zrodziła się Cavaliada. Odbywające się wówczas zawody miały rangę międzynarodową, których nieodłącznym elementem był konkurs Pucharu Świata. Wtedy także podjęto decyzję o podziale wydarzeń na trzy części: targową, sportową oraz pokazową. To wywołało większe zainteresowanie wśród ludzi.

W 2012 roku odbyła się pierwsza Cavaliada w Warszawie, a rok później w Lublinie podczas Targów Lublin. W 2016 roku w Kołobrzegu z okazji Jubileuszu Międzynarodowych Targów Poznańskich miała miejsce edycja specjalna pod nazwą „Cavaliada Summer Jumping”. Po upływie kolejnych trzech lat miastem, w którym zaczęto organizować zawody, stał się Kraków, a od niedawna, bo od 2022 roku, odbywają się one również w Sopocie w hali widowiskowo – sportowej Ergo Arena.

Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie?

Zawody co roku odbywają się w czterech miastach: Sopocie, Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie. Jedynie w roku 2000 nie zostały zorganizowane ze względu na Konferencję Narodów Zjednoczonych dotyczącą zmiany klimatu.

Czy tylko jazda konna?

Czy „Cavaliada Tour”, to tylko zwykła jazda konna? Nie. Uczestnicy tego wydarzenia mają szansę rywalizować ze sobą w czterech różnych konkurencjach, do których należą: skok przez przeszkody, powożenie, ujeżdżanie, a także Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego uznawany za jedną z najbardziej spektakularnych konkurencji olimpijskich.  

Zawodnicy skoków przez przeszkody mogą zmierzyć się w walce o punkty w rankingu światowym. Ponadto w Warszawie, Poznaniu i Krakowie mają miejsce zawody Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej. Finał odbywa się w Krakowie.

Konkursy w ramach „Cavaliada Tour”

Wydarzeniu temu towarzyszą liczne konkursy. Oprócz wcześniej wspomnianego Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego uczestnicy mogą wziąć udział także w zawodach Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi oraz Cavaliada Future, czyli konkursie skierowanym do najmłodszych.

Co poza jazdą konną?

Nieodłącznym elementem każdej Cavaliady są m.in. widowiska teatralne oraz targi sprzętu jeździeckiego. Niedawno wydarzenie to zostało wzbogacone także o hybrydową aukcję koni sportowych.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Cavaliada

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *