Nostalgiczny mundial. Ronaldinho i Henry znów w akcji

W przyszłym roku uwagę kibiców piłkarskich z całego świata przyciągną finały mistrzostw Europy w Niemczech i Copa America w USA. W drugiej połowie tego roku zostanie rozegrany także… mundial. To nie pomyłka.

Nietypowy mundial w Anglii – pierwszy taki turniej

Angielskie media informują, że właśnie tam odbędzie się pierwszy w historii turniej mistrzostw świata dla piłkarzy powyżej 35. roku życia. Ma to być nie lada atrakcja dla tych, którzy z rozrzewnieniem do dziś wspominają czarodziejów piłki sprzed lat. W tej rywalizacji wezmą udział takie sławy jak Ronaldinho czy Thierry Henry.

Specyfika turnieju

W tym unikalnym mundialu wystąpią wyłącznie drużyny narodowe, które triumfowały do tej pory w rywalizacji o prymat na świecie w piłce nożnej: Urugwaj, Włochy, Niemcy, Brazylia, Anglia, Argentyna, Francja i Hiszpania. Inicjatorem projektu jest Elite Players Group (EPG) – grupa byłych piłkarzy i biznesmenów sportowych.

Wiemy już, że siedem meczów odbędzie się na stadionie jednego z klubów Premier League przez tydzień na początku czerwca. Jeśli chodzi o fazę pucharową, ćwierćfinały zostaną rozegrane 4 i 5 czerwca, a oba półfinały 8 czerwca, natomiast finał – 11 czerwca. Rywalizować będą, tak jak normalnie w piłce nożnej, 11-osobowe zespoły, przy czym mecze zostaną skrócone do 70 minut. Będzie można dokonywać zmian, a kadry mają liczyć 18 graczy.

Znamy kapitanów

Uprawnieni do rywalizacji będą piłkarze, którzy mają już minimum 35 lat i przed laty grali w swoich reprezentacjach. Kapitanem Anglii będzie Steve McManaman, Argentyny – Esteban Cambiasso, Włoch – Marco Materazzi. To ten ostatni został na mundialu w Niemczech w 2006 roku powalony ciosem „z byka” przez Zinedine’a Zidane’a, którego wcześniej sprowokował. Pozostałymi kapitanami mają być: Emerson (Brazylia), Christian Karembeu (Francja), Kevin Kuranyi (Niemcy), Marco Materazzi (Włochy), Michel Salgado (Hiszpania) i Diego Lugano (Urugwaj).

Portal TVP Sport, powołując się na „Daily Mail”, wymienia innych piłkarzy, których będziemy najpewniej na powrót podziwiać podczas tego wyjątkowego czempionatu. Mowa o Ronaldinho, Cafu i Roberto Carlosie z Brazylii. Zainteresowani udziałem w evencie są Thierry Henry (Francja), Michael Owen, Frank Lampard, Rio Ferdinand, Ashley Cole (Anglia), David Villa, Carles Puyol (Hiszpania), Mesut Oezil (Niemcy), Diego Forlan (Urugwaj) czy Francesco Totti (Włochy).

Z pewnością emocji nie zabraknie, a nostalgii będzie aż nadto.

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Fot: caughtoffside.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *