19 września, 2024
Inne Lifestyle

Boże Narodzenie według ateistów

święta ateistów
\\\"\\\"

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. W Polsce obchodzone jest we wszystkich katolickich domach zgodnie z zasadami wiary i tradycją. Jednak, według statystyk, odsetek osób niewierzących w naszym kraju jest coraz większy. Jak i czy ateiści obchodzą te święta? Czym ich tradycje różnią się od tradycji chrześcijan?

Co to jest ateizm?

Ateizm to rodzaj światopoglądu według którego Bóg ani żadne inne siły nadprzyrodzone, nie istnieją. Nie zakłada istnienia życia wiecznego. Religię uznaje jako sprzeczną z nauką i rozumem, a nawet niepotrzebną. Ludzi, którzy określają się jako niewierzący, nazywa się więc ateistami. Na świecie stale rośnie liczba osób, które nie deklarują przynależności do żadnej religii. Stanowią oni około 20% ogółu ludności świata. Jednak zadeklarowani ateiści to jedynie połowa tej liczby. Natomiast w Polsce odsetek ten jest dużo mniejszy i wynosi około 3%.

Ateizm teoretyczny, a praktyczny

Ateizm teoretyczny uznaje wiarę za niezgodną z nauką. Z kolei ateizm praktyczny, zwany też pragmatycznym lub apateizmem, nie zaprzecza istnieniu Boga. Jednak jego obecność uznawana jest za zbędną. Ateizm praktyczny przejawia się m. in. w braku motywacji religijnej w różnego rodzaju działaniach, braku zainteresowania Bogiem i religią oraz ich eliminowaniu z codziennych czynności.

Czy ateiści świętują Boże Narodzenie?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. O ile nam, chrześcijanom, wiara nakazuje obchodzenie tego święta, o tyle zarówno ateiści, jak i inne osoby świeckie same mogą o tym decydować. Dla chrześcijan Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w roku, a jego obchody wynikają nie tyle z tradycji co z doktryny kościoła. Natomiast dla ateistów święto to nie ma żadnego znaczenia. Dlatego decyzja o jego obchodach zależy od indywidualnego podejścia.

Boże Narodzenie w świecie ateistów

Ateiści obchodzą święta Bożego Narodzenia według własnych reguł. Kierują się głównie chęcią podtrzymania wyjątkowych rodzinnych tradycji. Mogą również pielęgnować niektóre zwyczaje chrześcijan. Jednak skupiają się jedynie na tych aspektach święta, które są najbliższe ich światopoglądowi. Ważny więc jest dla nich czas spędzony z najbliższymi. Takie elementy jak wspólne dekorowanie domu, słuchanie muzyki, przygotowywanie potraw czy wymiana prezentów zbliżają i wzmacniają więzi. Natomiast tradycje czy symbole religijne są przez nich najczęściej pomijane. Dlatego ich święta pozbawione są wymiaru religijnego.

Podsumowując: ateiści obchodzą święta w podobny sposób, jak chrześcijanie, jednak najczęściej bez akcentów religijnych, jak czytanie Biblii, dzielenie się opłatkiem, czy wspólna modlitwa przy wigilijnym stole. Chociaż i oni, co jest sprawą całkowicie indywidualną, mogą wplatać te elementy, które pozbawione są treści religijnej w swój obrządek. W rodzinach ateistycznych często zamiast kolęd rozbrzmiewają piosenki świąteczne. Krótko mówiąc, dla ateisty świętem w tych dniach jest spotkanie rodzinne, nie zaś narodziny Boga.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *