16 września, 2024
Inne Lifestyle

Autostrada do nauki – czyli o najlepszych uczelniach na świecie 

uniwersytet oksfordzki

Chociaż oficjalnie rok akademicki rozpoczął się już ponad dwa miesiące temu, dopiero w ostatnich dniach w sieci pojawił się ranking najlepszych uczelni na całym świecie, na który czekał cały edukacyjny świat.

Zapraszamy do zestawienia, w którym wspólnie sprawdzimy, na których miejscach uplasowali się reprezentanci poszczególnych krajów i kto święcił triumfy na podium.


Pierwsze miejsce na piedestale należy do Uniwersytetu Oksfordzkiego, który od ośmiu lat nie daje szans rywalom i konsekwentnie utrzymuje się na pozycji lidera. Tuż za nim, depcząc mu po piętach uplasował się Uniwersytet Harvarda. Najważniejszą trójkę ex aequo zamykają Uniwersytety Cambridge i Stanford. Pozostała miejsca dziesiątka prezentuje się następująco:
5. Massachusetts Institute of Technology (słynne MIT, do którego filmowy Peter Parker odtwarzany przez Toma Hollanda razem z dwójką przyjaciół chciał się dostać)
6. California Institute of Technology
7. Princeton University
8. University of California, Berkeley
9. Yale Uniwersity
10. Imperial College London

Jak widać, zestawienie zostało zdominowane w większości przez uczelnie brytyjskie i amerykańskie, choć zaraz za uczelnią londyńską znalazła się ETH z Zuricha będąca jedyną tak wysoko uplasowaną szkołą wyższą mieszczącą się w Europie.

Jeśli chodzi o nasze, rodzime podwórko, to w całym rankingu znalazło się raptem kilka polskich placówek, które uzyskały dość dalekie od podium miejsca. Należą do nich: Wrocławski Uniwersytet Medyczny (pozycja między 351 – 400);
Uniwersytet Jagielloński (pozycja między 601-800). W tym samym przedziale znalazł się też Uniwersytet Łódzki. Miejsca pomiędzy 801, a 1000 zajęły: Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Uniwersytet Warszawski. Pozostałe 30 uczelni z naszego kraju znalazły się na pozycjach od 1000 do 1500, niejednokrotnie je przekraczając.

Kryteria na jakie komisja wybierająca najlepsze uczelnie na świecie zwracała uwagę to m.in. jakość nauczania, poziom stosowanych na uczelniach badań naukowych oraz międzynarodowe perspektywy ich absolwentów.

Zainteresowanych całym zestawieniem odsyłamy TUTAJ.

Autor: Sylwia Zaroslińska

Fot. https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *