23 grudnia, 2024
Parenting Psychologia

Niepokojące statystyki dotyczące prób samobójczych wśród młodych – jak zareagować w przypadku zmiany zachowania?

Statystyki w ostatnich latach pokazują, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na popełnienie samobójstwa. Takie myśli często są efektem stresu lub przeżywania nieodwzajemnionego uczucia. Młodzi często pozostawieni są sami sobie. Dorośli zabiegani, zajęci swoimi sprawami, często nie zauważają problemów dziecka.

Coraz częściej słyszy się o rosnącej liczbie samobójstw. Dzisiaj problem dotyczy już nie tylko dorosłych, ale również młodych, nawet poniżej 18 roku życia.

Jak „wykryć” problem?

Myśli samobójcze mogą pojawiać się już w okresie dorastania, jednak wcale nie musi im towarzyszyć depresja. Najczęściej taki stan jest efektem przeżytego stresu. Nigdy nie należy lekceważyć sygnałów, które wysyła nam dziecko. Po czym jednak poznać, że ma ono problem? Znakami przepowiadającymi mogą być ogólne przygnębienie i smutek. Może też zdarzyć się, że dziecko dokładnie informuje o swoich zamiarach, o tym co myśli i czuje. Pamiętajmy by nie bagatelizować problemu i natychmiast reagować. Pozwoli to zapobiec tragedii.

W przypadku najmłodszych niezawodnym sposobem, aby dowiedzieć się, co dziecko czuje, są rysunki. To właśnie one odzwierciedlają jego uczucia. Warto też rozmawiać o tym, co myśli i czuje. Rozmowy mogą spowodować, że problem zmaleje.

 Gdzie szukać wsparcia w przypadku kryzysu?

Jeżeli problem jest poważniejszy należy szukać pomocy w poradniach psychologicznych. Można również szukać pomocy w ośrodkach pomocy środowiskowej lub ośrodkach interwencji kryzysowej. Pomoc można uzyskać także dzwoniąc pod poniższe numery:

116 123 – telefon zaufania dla dorosłych dotkniętych kryzysem emocjonalnym. Dzwonić można codziennie w godzinach  14.00 – 22.00,

800 108 108 – telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku  w godz. 14.00 – 20.00,

800 121 212 –  to numer do Rzecznika Praw Dziecka, pod ten numer można dzwonić każdego dnia o dowolnej porze,

22 635 09 54 – jest to telefon zaufania dla osób starszych. Dzwonić można trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i czwartki od 17.00 do 20.00.

Zobacz także:

Zdrowie psychiczne mężczyzn. Czym jest toksyczna męskość?

Choroby psychiczne: czym są i jak je rozpoznać?

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *