Agnieszka Szydłowska została nową szefową radiowej Trójki. To dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w tej kultowej już stacji. Dziś spotkała się z zespołem i zapowiedziała w jakim kierunku miałaby iść rozgłośnia.
O tym mówiło się już od jakiegoś czasu. Agnieszka Szydłowska, wieloletnia dziennikarka radiowej Trójki została nową szefową kultowej stacji. Wielu przyjęło tę wiadomość z entuzjazmem, żywiąc nadzieję na choć częściowy powrót do dawnej świetności Programu Trzeciego.
Agnieszka Szydłowska spotkała się dziś z dziennikarzami rozgłośni. W kilkuminutowym przemówieniu dała do zrozumienia, że chciałaby, aby polityka odgrywała mniejszą rolę na jej antenie. Jednocześnie podkreśliła wagę publicystyki.
\\\”To na czym mi zależy, to właśnie to, żeby w Trójce pojawiło się słowo, żeby to radio mówiło do ludzi, żeby to słowo było mądre. Żebyśmy przypomnieli sobie te wartości, które zawsze były obecne\\\” – podkreśliła nowa dyrektor Programu Trzeciego. Jak dodała, pracy będzie naprawdę dużo, ale motywacji nie brakuje.
Świeżo upieczona dyrektor Trójki chciałaby też, żeby na antenie stacji przetoczyła się dyskusja na temat roli mediów publicznych. Jak zauważyła, mają one do spełnienia ważną rolę w dzisiejszym bardzo zmieniającym się świecie mediów.
Kryzys Trójki w maju 2020 r.
Agnieszka Szydłowska to wieloletnia dziennikarka Trójki. Jak sama podkreśliła, najbliższa jest jej tematyka muzyczna i kulturalna. Od 2002 r. prowadziła audycje o tematyce muzycznej – najdłużej „Program alternatywny”. Była także współprowadzącą „Radiowego domu kultury”.
18 maja 2020 r. dziennikarka złożyła wypowiedzenie w proteście przeciwko ocenzurowaniu wyników 1998. wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego. Przypomnijmy, że piosenka Kazika „Twój ból jest większy niż mój” zadebiutowała wówczas na 1. miejscu zestawienia. Utwór krytykujący Jarosława Kaczyńskiego z naturalnych wtedy przyczyn nie spodobał się ówczesnym władzom Polskiego Radia. Prowadzący i współpracownicy LPP3 zostali oskarżeni o fałszowanie wyników, co doprowadziło do ogromnego kryzysu w stacji. Z Programu Trzeciego odeszło w tym czasie wielu zasłużonych dziennikarzy: Marek Niedźwiecki, Wojciech Mann, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski i wielu innych.
Trójka bardzo szybko roztrwoniła swoją markę. Słuchalność stacji w czasach zarządzania nią w okresie \\\”dobrej zmiany\\\” spadła blisko trzykrotnie. Na jej antenie, zamiast znanych dotychczas, „kultowych” głosów pojawili się dziennikarze komercyjnych stacji. Zniknęła też tak ważna dla wielu słuchaczy Lista Przebojów. Oczywiście, jak każde inne medium publiczne w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, Trójka stała się też mocno upolityczniona.
Teraz dawni słuchacze kultowej stacji mają nadzieję na powrót do dawnych standardów i odbudowę zaufania. Z pewnością jednak nie będzie to łatwe. Dawni dziennikarze Trójki znaleźli bowiem zatrudnienie w innych mediach, głównie w stacjach internetowych: Radiu Nowy Świat oraz Radiu 357. Kilku z nich z powodzeniem tworzy też podcasty.
Autor: Piotr Słyszyński
Fot. materiały prasowe, studio radio Trójka