16 września, 2024
Wydarzenia

25. edycja Konkursu “Laur Konserwatorski” za nami

O organizowanym cyklicznie przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Konkursie “Laur Konserwatorski” i jego rozstrzygnięciach

24 maja 2024 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie odbyła się 25. edycja Konkursu “Laur Konserwatorski”. Inicjatorem wydarzenia jest Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a patronat nad całym przedsięwzięciem objęli Generalny Konserwator Zabytków, Wojewoda Lubelski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

Idea konkursu

Ideą konkursu jest uhonorowanie wyróżniających się gospodarzy zabytków z województwa lubelskiego oraz wykonawców prac konserwatorskich przeprowadzanych ze szczególną dbałością o właściwe utrzymanie obiektów.

“Laur Konserwatorski” 2024

W tym roku kapituła Konkursu przyznała cztery “Laury Konserwatorskie”:

Pierwsze miejsce przypadło parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Mikołaja w Lublinie. W należącym do niej kościele, który pochodzi z drugiej połowy XVI wieku, prace konserwatorskie trwały w okresie luty 2006 – sierpień 2023. Pozwoliły one odsłonić elementy pierwotnego malarstwa we wnętrzu świątyni oraz sztukaterię renesansowych sklepień. Pracom konserwatorskim poddano ponadto wszystkie elementy wyposażenia kościoła.

Drugie miejsce zajęła gmina Zamość za prace konserwatorsko-restauratorskie wykonane w gmachu słynnej Akademii Zamojskiej. Zespół konserwatorski pracujący nad renowacją Akademii Zamojskiej przez okres niemal czterech lat dokonał odtworzenia dawnego wyglądu pierwszej prywatnej uczelni w Polsce. W trakcie przeprowadzania prac odkryto zabytkowe polichromie pochodzące nawet z XVII wieku. Część pomieszczeń zaadaptowano ponadto na potrzeby muzeum.

Trzecie miejsce przypadło gminie Radzyń Podlaski za wykonaną renowację Pałacu Potockich. Na terenie Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim zespół konserwatorski na zlecenie gminy przeprowadził renowację znajdujących się tam figur, wykonał nowe, drewniane podłogi i wymienił drzwi. Przeprowadzono również badania, które pozwoliły odkryć nieznane dotychczas konstrukcje murowane pałacu i wiele elementów naczyń ceramicznych.

Czwarte miejsce zajęła Parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa w Ternoszynie za renowację należącej do niej drewnianej dzwonnicy znajdującej się w Szczepiatynie. Celem prac nad dzwonnicą było ustabilizowanie jej konstrukcji i uchronienie zabytku przed całkowitym zniszczeniem. Renowację przeszły także dzwony.

Święto osób zaangażowanych w ochronę narodowego dziedzictwa

W trakcie konkursowej gali wręczono także złote i srebrne odznaki \”Za opiekę nad zabytkami\” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ciągu 25 lat wojewódzkiego Konkursu “Laur Konserwatorski” nagrodzono blisko stu gospodarzy obiektów w całym regionie.

Piotr Zarośliński

Fot: https://lublin24.pl/z-lublina/lublin-laury-konserwatorskie-2024-wreczone-kogo-i-za-co-nagrodzono/szjLuEhEP3EYsa30k0IE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *