Niezależne królewny w filmach animowanych Disneya

Dziś obchodzimy Dzień Królewny. Z tej okazji przedstawiamy wam listę księżniczek, które nie spełniały poprzednich standardów i starały się wyłamać swoim zachowaniem ze stereotypów stawianych bohaterkom.

Główne bohaterki bajek Disneya to temat lekko kontrowersyjny. Większość z pierwszych filmów animowanych o księżniczkach powielały ten sam schemat – kobiety, która mając trudne doświadczenia życiowe, czekała na “księcia z bajki”. Z okazji dzisiejszego święta zapraszamy Was na krótkie opisy tych kobiet z bajek Disneya, które zasługują na miano najbardziej niezależnych.

Belle

Belle to bohaterka “Pięknej i Bestii”. Zasłynęła jako jedna z pierwszych bohaterek, które wymykały się stereotypom. Zakochana w książkach marzycielka, stroniąca od towarzystwa innych. Żeby chronić swojego ojca, zgodziła się zamieszkać zamiast niego w zamku Bestii. Ciąg dalszy tej historii znamy pewnie wszyscy, więc nie będę tego przytaczać.

Mulan

Mulan to pochodząca z bajki o tym samym tytule Chinka. Dziewczyna ze wszelkich sił stara się sprawić, żeby rodzice byli z niej dumni, ale nie zamierza wychodzić za mąż, chociaż tak nakazuje tradycja. Niebawem żołnierze cesarza ogłaszają powszechny pobór do wojska. Żeby ocalić życie choremu ojcu, Mulan wykrada zbroję ojca i jego miecz, obcina długie włosy, i wyrusza do obozu, gdzie gromadzą się żołnierze. Choć w tej opowieści nie brakuje wątku miłosnego, to bez wątpienia Mulan jest jedną z pierwszych bohaterek Disneya, które cechuje odwaga.

Ariel

Ariel to główna bohaterka Małej syrenki. Ta najmłodsza córka króla podwodnego świata buntuje się przeciwko zakazom ojca i próbach utrzymania jej z daleka od świata ludzi, dopóki nie osiągnie odpowiedniego wieku. Jednak, gdy syrena łamie słowo dane ojcu i przypadkiem ratuje życie księciu, w którym się zakochuje, wszystko się komplikuje. By zdobyć miłość ukochanego i stać się człowiekiem, dziewczyna jest gotowa na naprawdę wielkie poświęcenie. Chociaż, jak w przypadku Mulan, w tej historii również przewija się wątek miłosny, na uwagę zasługuje determinacja dziewczyny w osiągnięciu zamierzonego celu. 

Merida

Merida to tytułowa postać animacji pod tytułem Merida Waleczna. Jak tytuł wskazuje, dziewczyna jest waleczna, zdeterminowana i odważna. Mimo pokładanych w niej przez matkę nadziei na przyszłość u boku wybranego dla niej męża, dziewczyna za nic ma królewskie konwenanse. Żeby uniknąć zamążpójścia, wyrusza w podróż, podczas której spotyka wiedźmę. Ta obiecuje jej pomoc za odpowiednią opłatą. Jedno życzenie wywraca do góry nogami życie Meridy. Jest ona pierwszą disneyowską księżniczką, której celem nie była miłość, jak ze snu.

Vaiana

Niezależna nastolatka śladem swoich przodków zamierza zostać żeglarką i przemierzać wody południowego Pacyfiku i wyspy Oceanii. W trakcie podróży spotyka półboga Maui, z którym się zaprzyjaźnia i wspólnie przeżywa wiele niesamowitych i czasem trudnych przygód.

Elsa

Główna bohaterka Krainy Lodu. Elsa posiada moc panowania nad lodem, ale z powodu pewnego incydentu między nią a jej młodszą siostrą w dzieciństwie, dziewczyna woli nie okazywać emocji. Boi się, że wtedy straci nad sobą kontrolę i może dojść do tragedii. Mimo to, kiedy jej obawy stają się rzeczywistością, a jej krainie grozi niebezpieczeństwo, uświadamia sobie, jaka siła w niej drzemie oraz uczy się nad nią panować.

Mirabel

Mirabel to członkini rodziny Madrigal. Jej członkowie od wielu lat obdarzeni są szczególnymi darami, którymi służą lokalnej społeczności, otoczeni czcią. Jednak Mirabel nie została jako jedyna obdarzona szczególnymi zdolnościami. Jednak kiedy magia domu zostaje zagrożona, tylko Mirabel nie posiadająca szczególnych umiejętności, ma szansę wszystko ocalić.

Jak widzimy, wiele z tych niesamowitych dziewczyn reprezentowało nowe typy bohaterek. Pozostaje nam mieć nadzieję, że ich następczynię będą jeszcze bardziej waleczne i niezależne.

Sylwia Zaroślińska

Fot: Filmweb.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *