21 listopada, 2024
Lifestyle Nauka

12 miesięcy rekordowych temperatur. Po raz pierwszy w historii

W ostatnich miesiącach świat opanowały rekordowe upały. Z badań wynika, że jedną z przyczyn mogą być zmiany klimatyczne. Duże znaczenie może tu mieć także zmieniająca się aktywność słoneczna.

Kolejny miesiąc i kolejny rekord w pogodzie. W tym roku świat opanowały takie upały, jakich nie było od lat! W maju tego roku globalne temperatury osiągnęły najwyższy poziom. Według danych Copernicus Climate change Service UE, to już 12 miesiąc gorączki pogodowej.

Zdaniem dyrektora Copernicus Climate Change – Carlo Buontempo – te rekordy mogą zostać przekroczone ze względu na stałe ocieplanie klimatu spowodowane wzrostem poziomu gazów cieplarnianych.

Rekordowe temperatury trwają już rok

Seria rekordów najwyższych temperatur rozpoczęła się jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Z kolei w maju br. średnia temperatura na Ziemi była wyższa w porównaniu ze średnią z lat 1850-1900 o 1,52 °C, a także o 0,19°C wyższa od najwyższej temperatury z maja 2020 roku.

Tak więc maj 2024 był jedenastym miesiącem z rzędu, w którym średnia temperatur była o ponad 1,5°C wyższa od tych sprzed epoki przemysłowej.

Najwyższa temperatura w historii pomiarów

Osiągnięta w ciągu ostatniego roku średnia globalna temperatura była o 1,63°C wyższa niż standardowe temperatury z lat 1859-1900. Jest to najwyższa temperatura w historii pomiarów. Według naukowców zajmujących się kwestiami klimatycznymi 1,5°C to nie jest jeszcze niestety koniec wzrostów globalnej temperatury.

Skąd tak wysokie temperatury?

Choć do końca nie wiadomo, co jest rzeczywistym powodem występowania tak wysokich temperatur, według badaczy największy problem stanowią tu wywołane przez człowieka zmiany klimatu. Zachary Labe z National Oceanic and Atmospheric Administration podkreśla również, że przyczyną mogą być także takie czynniki jak: wybuchy wulkanów, aktywność słoneczna, czy uwalnianie ciepła oceanu do atmosfery, powodujące przejściowy globalny wzrost temperatury.

Wygląda jednak na to, że wkrótce sytuacja się zmieni i globalnie temperatura spadnie nieco poniżej normy. Może się jednak okazać, że mimo to rok 2024 zapisze się w historii jako jeszcze bardziej upalny od poprzedniego, rekordowo ciepłego.

Gdzie wystąpiły największe upały?

Rekordowo wysokie temperatury w maju dotknęły wiele regionów świata. Najgoręcej było m.in. w Indiach, czy na południu Pakistanu. W Delhi termometry w maju pokazały aż 49,9 °C. Obecnie gorące powietrze przenosi się na część północną, a konkretnie do USA.

Poważne zagrożenie dla ludzkości

Zeszłoroczne badania wykazały, że w przyszłości wzrost temperatury o 1,5°C może wywołać niebezpieczne dla człowieka fale gorąca, mogące doprowadzić do licznych zgonów, szczególnie tam, gdzie budynki nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed uderzeniami gorąca.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *