19 września, 2024
Zdrowie

10 pytań o mammografię

Mammografia pozwala na wykrycie raka piersi jeszcze we wczesnym stadium. Niestety, nadal niewielka ilość kobiet zgłasza się na to badanie, mimo iż jest bezpłatne.

Mammografię powinno się wykonywać raz na dwa lata. Na czym polega badanie? Jak się do niego przygotować? Oto 10 najczęściej zadawanych przez kobiety pytań.

Na czym polega badanie mammografem?

Badanie mammograficzne polega na prześwietleniu piersi niewielką dawką promieni rentgenowskich. Każdą z nich układa się pomiędzy dwiema specjalnymi płytami. Dla podniesienia wiarygodności wyniku, piersi muszą być ułożone we właściwy sposób. Diagnozę otrzymuje się po obejrzeniu zdjęć przez radiologa.

W jakim celu wykonuje się badanie?

Mammografia pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach. Na zdjęciach można dostrzec guzki o rozmiarach mniejszych niż pół centymetra. Większość z nich ma charakter łagodny. W pierwszym stadium rozwoju można się ich pozbyć nie ryzykując utratą piersi.

Czy mammografia jest bezpieczna?

Mammografię odradza się jedynie kobietom w ciąży. W pozostałych przypadkach badanie jest całkowicie bezpieczne. Do prześwietlenia stosuje się niewielką dawkę promieni rentgenowskich.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy tuż przed prześwietleniem nieco się wyciszyć i rozluźnić, aby przebiegło ono sprawnie.

Pierwsza mammografia – kiedy się na nią zgłosić?

Zdrowe kobiety, bez podejrzenia zmian nowotworowych powinny zgłosić się na pierwsze badanie między 38 a 40 rokiem życia. Jeśli podczas pierwszej wizyty nie wykryto nieprawidłowości, badanie należy powtarzać co 2 lata. Natychmiastowej kontroli wymagają natomiast zmiany wyczuwalne podczas samobadania, takie jak: różnice w wielkości i kształcie piersi, ból i wyciek z brodawek.

Czy mammografia jest lepsza od USG?

USG piersi zalecane jest zwykle młodszym kobietom. Badanie pozwala na wykrycie guzków wielkości 5 mm. Dzięki niemu można także ustalić rodzaj zmian. W piersiach kobiet po 38 roku życia znajduje się więcej tkanki tłuszczowej, przez którą lepiej przebijają się promienie rentgenowskie. Każdy przypadek jest jednak indywidualny i decydujący głos w sprawie doboru metody badania ma lekarz.

Czy mammografia jest badaniem dokładnym?

Tak, choć dokładniejszym badaniem jest mammografia cyfrowa. Niestety w niewielu ośrodkach jest dostęp do tego rodzaju badania. Podczas mammografii cyfrowej można powiększyć obraz na ekranie monitora. Dawka promieni rentgenowskich jest niewiele większa niż w przypadku zwykłej mammografii.

Kiedy można uzyskać diagnozę?

Jak już wspomniałam, mammografia wymaga konsultacji z radiologiem. To lekarz podczas wizyty stawia diagnozę i zleca dalsze kroki. Jeśli zmiany są niepokojące, może poprosić o powtórzenie badania, wykonanie USG, rezonansu magnetycznego lub biopsji.

Czy mammografię można wykonać razem z biopsją?

Nowoczesne urządzenia do mammografii umożliwiają połączenie mammografii z biopsją. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej przystawki.

Gdzie zgłosić się na badanie?

Badanie w prywatnym gabinecie kosztuje około 100-200 złotych. Kobiety często dostają jednak zaproszenie na bezpłatną mammografię, na którym wskazany jest adres, pod który należy się zgłosić.

Badanie mammograficzne powinno się wykonywać regularnie. Nawet najmniejsze zmiany w piersiach mogą być niebezpieczne, szczególnie dla kobiet, które są się w grupie ryzyka.

Autorka: Krystyna Kowalska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *