Zwoje z Herkulanum

Trójkę badaczy nagrodzono 700 tys. dolarów za użycie sztucznej inteligencji do odczytania papirusu z Herkulanum sprzed 2 tys. lat. Użyli jej oni, by znalazła wzory i rozpoznała pismo ze zwoju zwęglonego podczas erupcji Wezuwiusza. Badania te mogą ułatwić odzyskanie bezcennej wiedzy Greków.

Wyzwanie Wezuwiusz

Naukowcy dołączyli do “Wyzwania Wezuwiusza” i w jego ramach poświęcili uwagę jednemu ze zwęglonych zwojów pochodzących z Herkulanum. Zwoje najpierw dokładnie zeskanowano przy użyciu tomografu komputerowego, a następnie organizatorzy zaoferowali nagrodę pieniężną dla członków zespołu, którzy zdołają rozszyfrować z nich jakieś treści.

Bezcenne znaki

Zwycięski zespół składał się z doktora Youssefa Nadera, studenta Luke’a Farritora oraz studenta robotyki Juliana Schilligera. Wykorzystali oni sztuczną inteligencję, aby odróżnić atrament od zwęglonego papirusu. W następnej kolejności opracowali modele mające znaleźć i opisać nieczytelne greckie litery. W ten sposób odszyfrowali cztery fragmenty tekstu z co najmniej 140 znakami, z których ponad ½ udało się odzyskać. Było to jednak tylko 5 % tekstu umieszczonego na zwoju.

Szansa na odzyskanie 85 % tekstu

Za autora zwojów uznaje się epikurejskiego filozofa Filodemusa. Pisał on zwykle o muzyce, jedzeniu i czerpaniu przyjemności z życia. Zwoje znaleziono natomiast w willi należącej do teścia patrycjusza Juliusza Cezara. Mimo tak małej ilości odzyskanego tekstu, badacze uważają to za ogromny przełom. Następna faza wyzwania dotyczyć ma wykorzystania wyników wspomnianych badań, które dają szansę na odczytanie nawet 85 % całości zwoju.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot: National Geographic

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *