18 grudnia, 2024
Kultura

Wystawy w Warszawie – marzec 2024. Co warto zobaczyć?

\"\"

Pejzaże, malowane ciepło wschodów i zachodów słońca, kwitnące kwiaty i pojawiająca się zieleń na horyzoncie. To i wiele więcej jest wystarczającym powodem, aby częściej spędzać czas poza domem. Jak już wychodzić, to dlaczego nie spróbować spędzania czasu w towarzystwie sztuki?

Marzec zaprasza do wiosennej aury. Z tego powodu warto nacieszyć oczy pięknem wystaw. Wychodzące zza chmur słońce zachęca do spacerów i odwiedzania różnych ekspozycji. Przedstawiamy 5 wystaw, które warto zobaczyć w stolicy, np. Matejko, Nowosielski i inni!

Wystawa czasowa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”

Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Twórczość Jerzego Nowosielskiego stanowi jedyną w swoim rodzaju syntezę fascynacji sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem z duchem awangardy.

Ważne informacje: https://warsawnow.pl/sztuka-widzenia-nowosielski-i-inni/

Wystawa czasowa „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” w Zamku Królewskim w Warszawie

\"\"

Jan Matejko to bezsprzecznie najwybitniejszy przedstawiciel historyzmu w malarstwie polskim. Wystawa o przewrotnym tytule Matejko nieznany, prezentowana od 5 marca br. w Zamku Królewskim w Warszawie, rzuca światło na mniej znane i oczywiste obszary zainteresowań artystycznych mistrza. Dzieła na niej zgromadzone pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych i jako takie niezmiernie rzadko prezentowane są publicznie.
To niecodzienna okazja, aby  spojrzeć na twórczość Matejki z zupełnie nowej perspektywy.

Na wystawie można zobaczyć mniej znane dzieła autorstwa Jana Matejki – obrazy olejne, akwarele i rysunki. Publiczność będzie mogła zetknąć się z obrazami zaskakującymi tematyką czy z rysunkami stanowiącymi szkice do bardziej lub mniej znanych kompozycji malarskich. Punktem odniesienia do wypożyczonych na wystawę prac będą monumentalne dzieła historyczne mistrza wchodzące w skład stałej ekspozycji w Zamku Królewskim w Warszawie. Na ekspozycji znajdą się także Dzieje Cywilizacji w Polsce – cykl 12 obrazów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ważne informacje: https://warsawnow.pl/wystawa-czasowa-matejko-nieznany-dziela-z-kolekcji-prywatnych-w-zamku-krolewskim-w-warszawie/

Wystawa Marii Prymaczenko w Muzeum nad Wisłą

Już 22 marca 2024 roku Muzeum Narodowe we Lwowie wyśle do Warszawy 89 prac Marii Prymaczenko, jednej z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku.

Obrazy będzie można zobaczyć w Muzeum nad Wisłą od 22 marca do 30 czerwca. Będzie to ostatnia wystawa MSN-u przed przeprowadzką do nowej siedziby na placu Defilad.

Twórczość Prymaczenko to porywający surrealistyczny bestiariusz, świat wizualnej baśni, gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny wzajemnie się przenikają. Wystawa Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko zostanie skomponowana w oparciu o wybór prac z okresu 1982 r. –1994 r. pochodzących z prywatnej kolekcji Eduarda Dymshytsa, kolekcjonera i historyka sztuki od wielu lat zafascynowanego twórczością artystki.

Ważne informacje: https://warsawnow.pl/wystawa-marii-prymaczenko-w-muzeum-nad-wisla/

Stefan Norblin. Artysta plakatu wystawa w Fabryce Norblina

Od 28 lutego 2024 roku można też oglądać wystawę plakatów Stefana Norblina organizowaną przez Muzeum Fabryki Norblina.

Stefan Norblin był jednym z najbardziej prominentnych artystów II Rzeczypospolitej. Wszechstronnie utalentowany malarz, rysownik, plakacista, scenograf i projektant był właściwie samoukiem. Szeroką rozpoznawalność w kraju i za granicą przyniosła mu seria plakatów promujących Polskę, którą wykonał na zlecenie Ministerstwa Komunikacji i PKP.

W powszechnym odbiorze funkcjonował dotychczas jako autor wyrafinowanych portretów, w mniejszym stopniu jako projektant turystycznych plakatów promujących Polskę, które wykonywał w latach XX i XXX.

Ważne informacje: https://warsawnow.pl/stefan-norblin-artysta-plakatu-wystawa-w-fabryce-norblina/

ARKADIA – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Na ekspozycji można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (tapiserie, ceramikę, kostiumy).

Większość obiektów prezentowanych na ekspozycji pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, ale są także obrazy z innych kolekcji polskich (m.in. z Muzeum Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz zagranicznych (m.in. Musée du Louvre, Musée d’Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum Wien). 

Na wystawie zobaczyć można przykłady malarstwa europejskiego: Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski. Na wystawie nie zabraknie także artystów współczesnych: Jarosława Kozakiewicza – rzeźbiarza i projektanta architektury oraz Mirosława Bałki – światowej sławy twórcy rzeźb i video-artu. A także prace najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, nawiązujących do klasycznego mitu Arkadii poprzez refleksję o stanie Ziemi i degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego.

Autor: Julia Radzikowska

źródło: https://warsawnow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *