7 września, 2024
Kultura Lifestyle

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Styczeń 2024 – sztuka, wystawy, wydarzenia kulturalne. Dla dzieci i dorosłych

Wrocław wystawy
\\\"\\\"

Wrocław jest bardzo popularnym kierunkiem dla turystów i studentów. Oferuje wiele różnych wydarzeń kulturalnych. Lokalizacja miasta pozwala także na podróż w góry czy za granicę. Wybierając się te rejony, możemy zachwycić się pięknymi widokami, ale także historią czy sztuką. Prezentujemy najciekawsze wydarzenia kulturalne na nadchodzące tygodnie.

O czwartej pod Kopułami – Zwiedzanie wystawy \\\”Szaleństwo Rokoka\\\”

  • TERMINY: 05.01. – 14.01. o 16:00
  • MIEJSCE: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
  • BILETY: Wstęp biletowany

Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej, będącej pierwszą w historii muzealnictwa próbą zaprezentowania do tej pory niedostrzeganego, niedocenianego i pomijanego zjawiska w sztuce okresu, jakim było rokoko.

To także demonstracja zmian stylistycznych, które miały miejsce na Śląsku w drugiej połowie XVIII w., również ponownego zafascynowania nimi na przełomie XIX i XX w., a wreszcie szukania odpowiedzi na pytanie, czy ta stylistyka interesuje i fascynuje ludzi współczesnych.

Piątkowe spotkanie „pod Kopułami” jak zwykle o 16.

Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł, wstęp z biletem na wystawę czasową.

Zwiedzanie wystawy „Już po nas”

  • TERMIN: Piątek 05.01 o 17:00
  • MIEJSCE: Galeria Studio BWA Wrocław
  • Wstęp wolny

„Już po nas” to tytuł wystawy tworzonej w całości przez osoby, z których najstarsza ma trzydzieści lat. Prace artystyczne rozpięte są między różnymi mediami, od publikacji książkowej, przez prace wideo, po przestrzenne instalacje. Zaglądają w ludzkie i nieludzkie wnętrza, szukając powiązania zastygłego w formalinie (Weronika Zalewska), inne przyglądają się bańkowości losu i linii naszego życia (Linda Lach). Zapraszamy na poszukiwanie przeszłych przyszłości – czasów, które nigdy nie nadeszły, ale wydobyte z odmętów wyobrażeń, wciąż mogą się wydarzyć.

Kurs szycia dla najmłodszych

  • TERMIN: Sobota 06.01 o 16:00
  • MIEJSCE: Hala Strzegomska
  • BILETY: Wstęp biletowany

Kurs szycia dla najmłodszych. Pierwsze podejście do maszyny.

Konstrukcja, krojenie i szycie wyposażenia dla hobby horse.

Wydarzenie odbędzie się w Twórczym Domu Kobiet w biurowcu przy Hali Strzegomskiej.

Kurs skierowany jest do dzieci od 6 do 14 roku życia. Jeśli w domu jest maszyna, to dajcie ją dziecku a nauczę obsługi.

Będziemy tworzyć i kreować.

Koszt: 180 zł

Zimowe warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat

  • TERMIN: Niedziela 07.01 o 12:00
  • MIEJSCE: Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  • BILETY: Wstęp biletowany

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7-12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, poprowadzi Anna Frania.

Zima nie musi być taka zła. Czy dawniej, czy obecnie, chyba każde dziecko i nie tylko, uwielbia zabawy na śniegu. Niegdyś zimy wyglądały nieco bardziej srogo niż dziś. A czy zabawy oraz figle też różniły się od obecnych?

Dziś często musimy podróżować, żeby zaznać śniegowych szaleństw, poczuć klimat „prawdziwej zimy”. Dlatego w poszukiwaniu klimatu śniegu i mrozu trochę „podkolorujemy” rzeczywistość.

Bilety w cenie 5 zł.

Spotkajmy się na Gajowicach – wykład i warsztaty w Muzeum Architektury

\\\"\\\"
  • TERMIN: Środa 10.01 o 12:00
  • MIEJSCE: Muzeum Architektury we Wrocławiu
  • BILETY: Wstęp wolny

W ramach prowadzonego przez Muzeum Architektury cyklu \\\”Spotkajmy się w mieście! Spacery i wykłady o architekturze Wrocławia dla dorosłych\\\”, zapraszamy na wykład o wrocławskich Gajowicach oraz na warsztaty kreatywno-edukacyjne „Kto tu mieszka?”.

10.01, godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury, prowadzenie: Michał Duda 12.01, godzina 12.00 – warsztaty „Kto tu mieszka?” w Muzeum Architektury poprowadzi Aleksandra Podlejska.

Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać. Natomiast sam wykład będzie dotyczył wrocławskiego osiedla Gajowice, zaprojektowanego na początku lat 60. XX wieku przez zespół architektoniczny pod kierunkiem Igora Tawryczewskiego.

W pierwotnym założeniu Gajowice miały być „osiedlem awaryjnym dla mieszkańców Wrocławia wykwaterowanych z budynków przeznaczonych do rozbiórki”. W wyniku kolejnych zmian założeń, ostatecznie dla terenu wyznaczonego ulicami Zaporoską, Adama Próchnika (obecnie ulica Gajowicka), Grabiszyńską i ogrodami działkowymi na południowym zachodzie, powstał projekt osiedla przeznaczonego nawet dla 30 tysięcy mieszkańców.

Skala przedsięwzięcia była imponująca – na niemal 120 hektarach miały powstać budynki mieszkalne i usługowe o łącznej kubaturze ponad 1 miliona metrów sześciennych. Miała to być największa inwestycja mieszkaniowa w powojennej historii miasta.

„Kto tu mieszka?” to warsztaty kreatywno-edukacyjne, podczas których historyczka sztuki Aleksandra Podlejska opowie o elementach i dekoracjach tworzących architekturę.

Recital fortepianowy Bruce’a Liu

  • TERMIN: Czwartek 25.01 o 19:00
  • MIEJSCE: Narodowe Forum Muzyki Wrocław
  • BILETY: Wstęp biletowany

Bruce Liu, zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego, powróci do Wrocławia.

W ciągu ostatnich lat, dzięki swojej wygranej, Kanadyjczyk wydał świetnie przyjętą płytę i wystąpił z koncertami na kilku kontynentach, dołączając do grona najsłynniejszych pianistów na świecie.

Podczas swojego solowego recitalu zaprezentuje interpretacje dwóch utworów Fryderyka Chopina, którymi w 2021 roku zdobył serca konkursowych jurorów i publiczności – Scherza E-dur op. 54 oraz Wariacji B-dur op. 2. Repertuar jego wrocławskiego występu uzupełnią również utwory Haydna, Liszta oraz Ravela.

Bruce Liu swój koncert otworzy Sonatą h-moll Josepha Haydna napisaną przez kompozytora w połowie lat siedemdziesiątych XVIII wieku. To dzieło pełne kontrastów i wirtuozowskich pasaży, oddające nastrojowość okresu burzy i naporu. Pianista przejdzie następnie do chopinowskiej części programu. Utrzymane w duchu improwizacji Scherzo E-dur op. 54 zostało skomponowane przez Chopina w latach 1842–1843, kiedy w otoczeniu przyjaciół przebywał w posiadłości George Sand w Nohant. 

Program:

  • J. Haydn Sonata fortepianowa h-moll Hob. XVI:32
  • F. Chopin Scherzo E-dur op. 54; Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta op. 2
  • M. Ravel Miroirs
  • F. Liszt Réminiscences de Don Juan S. 418
    Wszelkie szczegóły dot. opisanych wydarzeń możesz znaleźć także w poniższym linku:
    https://www.wroclaw.pl/

Autor: Julia Radzikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *